avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1163 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA caen 6202 cu norma de venit si facturi UE
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA caen 6202 cu norma de venit si facturi UE

Buna ziua,

De luna viitoare sunt nevoit sa trec la PFA datorita firmei la care eram angajat.
De profesie sunt 'dezvoltator sisteme informatice' in Timisoara.

Dupa ce m-am documentat pe net as avea cateva nelamuriri legate de infiintarea celei mai bune forme de prestare a serviciilor:

1) Ce cod caen ar fi mai bine pentru mine pentru a inregistra PFA-ul? 6201 sau 6202;
2) Ce tip de PFA este mai avantajos? Norma de venit sau sistem real?
6202 apare pe lista caen-urilor pentru Timis la norma de venit si este de 28000 lei/an
3) Care sunt taxele de platit la o norma de 28000? lunare si anuale ma refer
4) Care e suma maxima de venituri care le poti avea pentru norma, sau daca exista asemenea clauza as dori sa stiu si eu care este aceasta.
5) Ce acte am nevoie pentru a face facturi pentru clienti din Olanda?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 25 Iunie 2014
vlad_glitia, utilizator

Alte discuții în legătură

Scenariu intreprindere individuala antispam antispam Buna ziua. Imi puteti, va rog spune, daca urmatorul scenariu este plauzibil si legal dpdv contabil: - urmeaza sa desfasor o activitate de tipul ... (vezi toată discuția)
Pfa, coduri caen aferente normei de venit 104 servicii informatice, timisoara danid danid Doresc sa infiintez un PFA, iar impozitul sa fie pe norma de venit. Care sunt codurile CAEN acceptate in judetul Timis pentru Servicii Informatice? Am vorbit ... (vezi toată discuția)
Norma de venit smara_radu smara_radu Buna ziua, La PFA cu urmatoarele CAEN: 6201 - caen principal 6202 Se poate opta la norma pe venit cu caen 6202, desi nu este principal, dar apare in ... (vezi toată discuția)