avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare minori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare minori

Buna ziua - ma lamuriti va rog ca daca angajez un minor de 17 ani -ce trebuie trecut in contract de munca - ce acte am nevoie sa-i cer , in revisal daca se trece ceva in plus , si daca la itm trebiue depus documentatie pentru acest caz -? - va multumesc
Ultima modificare: Joi, 26 Iunie 2014
ani123, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:41, 23 Octombrie 2018
Legea prevede acordul parintilor pentru minorii care au varsta intre 15-16 ani. Prin urmare, pentru persoanele care au peste 16 ani nu se solicita asa ceva.

Topicul era deschis pentru o persoana care avea 17 ani ....
In situatia de fata, in Revisal eu trec norma intreaga 6 ore/zi in cazul minorilor, urmand ca, dupa implinirea varstei de 18 ani sa modific:
- fie 8 ore/zi norma intreaga
- fie, daca se ramane la 6 ore/zi, va fi timp partial, 6 ore/zi
Plus, in contractul de munca, trebuie trecute 3 zile Co suplimentar, asa cum vi s-a spus mai devreme.
Loredana_84 a scris:

In situatia de fata, in Revisal eu trec norma intreaga 6 ore/zi in cazul minorilor, urmand ca, dupa implinirea varstei de 18 ani sa modific:
- fie 8 ore/zi norma intreaga
- fie, daca se ramane la 6 ore/zi, va fi timp partial, 6 ore/zi
Plus, in contractul de munca, trebuie trecute 3 zile Co suplimentar, asa cum vi s-a spus mai devreme.


Mă poate ajuta cineva dacă sunt obligată să scriu intervalul orar în care lucrează un salariat minor.
In REVISAL nu se opereaza intervalul orar . In c.i.m., se poate insera asa ceva
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Am 17 ani și vreau sa mă angajez Razvan Bebelea Razvan Bebelea Salut , am 17 ani și vreau sa mă angajez ca paznic la profi, mai am 7 luni și fac 18 ani. As dorii sa știu și eu dacă mă poate angaja dacă am 17 ani ... (vezi toată discuția)
Angajare minor vlad.aurelia vlad.aurelia Va rog sa-mi spuneti daca pentru un minor in varsta de 16 ani mai trebuie altceva decat acordul parintilor,si daca pentru o angajare pe perioada nedeterminata ... (vezi toată discuția)
Varsta minima de angajare Claricom Claricom Dorim sa angajam un elev de 16 ani cu program n ormal pe perioada vacantei si cu program redus in timpul scolii.Se poate?Trebuie acordul parintilor(dau ... (vezi toată discuția)