Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile lucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile lucratoare

este legal sa lucrezi 8 zile fara nici o zi libera?
Nu este legal.

Codul Muncii prevede :
art.113 (1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.

Art. 137
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Neacordarea repausului sapatmanal constituie contraventie sanctionata de catre ITM cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei.
Deci ,daca sunt pontata opt zile ,pot actiona in judecata acest lucru?
Pentru ce sa actionati in instanta?
faptul ca trebuie sa lucrez opt zile fara nici o zi libera.( vineri,sambata,duminica,luni,marti ,miercuri,joi,vineri)
Mai bine depuneti o sesizare la ITM/Inspectia Muncii. Raspunsul il veti primi in termen de 30de zile de la data inregistrarii petitiei, pe cand, in cazul unei actiuni in instanta, puteti astepta verdictul si cativa ani.