Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Buna seara ,

Daca o persoana din nefericire sa imbolnavit de la o virsta mai tinara ,a fost pensionat de invaliditate la implinirea virstei de pensionare de drept anii de invaliditate sau macar un procent din acestia sunt calculati ca vechime?
ContSters42601, utilizator
da in functie e de gradul de invaliditate n care a fost incadrat se calculeaza pe fiecare an de pensie invaliditate o anumita part din punct de pensie 0,75% la grad 1 invaliditate 0,50% la grad 2 si 0,25 la grad 3
Are grad doi ,la 25 ani pensie invaliditate in acest grad citi ani se pun?
La momentul deschiderii dreptului la pensie de invaliditate de gradul II i s-a acordat un stagiu potential ca diferenta intre stagiul complet si cel realizat.
De ex:
Stagiul complet este de 35 de ani
S-a realizat 4 ani si 6 luni
Stagiul potential = 35-4 ani si 6 luni=30 de ani si 6 luni
Numarul de ani de stagiu potential x 0,55 puncte + numarul de puncte din stagiul efectiv realizat : stagiul complet = Punctajul mediu anual

La trecerea la limita de varsta:

Se transforma cuantumul pensiei in puncte pe toata perioada in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate pana la implinirea varstei + numarul de puncte din stagiul efectiv realizat : stagiul complet = Punctajul mediu anual
Va multumesc!!