Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala-angajari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala-angajari

Buna ziua,
daca s-au facut concedieri individuale la o societate, se mai pot face angajari pe posturile disponibilizate? daca nu pentru cat timp? dar pe alte posturi ?
Intrebam pentru situatia in care este reangajat acelasi om. Poete el pretinde si aceeasi incdrare salariala? De fapt el poate pretinde dar angajatorul are vreo obligatie in acest sens?
Este posibil sa fie rengajat cel concediat dar salariul se negociaza si s-ar putea sa fie acelasi sau altul (mai mic sau mai mare) in functie de cine are mai multa nevoie de celalalt (!?).
cflori2002 a scris:

Buna ziua,
daca s-au facut concedieri individuale la o societate, se mai pot face angajari pe posturile disponibilizate? daca nu pentru cat timp? dar pe alte posturi ?

In situatia concedierilor individuale , legea nu interzice unui angajator sa faca angajari pe posturile desfiintate ... totusi, desfiinţarea locului de muncă nu este efectivă în cazul în care postul nu este definitiv desfiinţat, deoarece concedierea este urmată, la scurt timp, de reînfiinţarea postului.
Pe alte posturi se pot face noi angajari.
Da, este un foarte bun punct de privire a problemei.
Oare au fost spete in instanta cu astfel de situatii, exista precedent?
Da, din cate imi aduc aminte Curtea de apel Ploiesti prin 1995 a avut un caz asemenator celor postate de mine.