avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intrebare - redactare hotarare de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intrebare - redactare hotarare de divort

M-am divortat anul trecut in 3 Decembrie 2013 si nici pina azi nu am primit decizia de divort .Am facut cerere sa-mi fie eliberata in regim de urgenta dar ...degeaba .
Va intreb : cit timp mai trebuie sa astept decizia de divort ?cui sa ma mai adresez?
Imediat se implineste anul de cind am divortat si eu nu pot dovedi cu acte ca sint divortata .
va multumesc
Cel mai recent răspuns: qessaria , utilizator 15:21, 3 Iulie 2014
Daca instanta a dat hotarare de ,desfacere a casatoriei ,in termen de 30 de zile de la pronuntare hotararea va fi trimisa,prin intermediul postei catre parti.
Daca acea hotarare a-ti primito ,mergeti cu ia la instanta pentru a o investi cu formula definitiva si irevocabila.
Daca nu a-ti primit hotararea mergeti la judecatorie ,la arhiva si cereti o copie a hotararii.
Ar trebui sa mergeti sa va informati la arhiva.
E posibil sa fie redactata.
Daca nu e redactata incercati sa depuneti o cerere pentru redactarea hotararii.
Nu ati avut avocat angajat ca sa il platiti ca sa se ocupe si de urgentarea redactarii hotararii?
In general avocatii sunt luati in seama in astfel de situatii.
Avocatul m-a lasat balta dupa pronuntarea hotariri de divort .
Am fost la arhiva de nenumarate ori si de fiecare data mi s-a spus sa astept acasa hotarirea pentru ca "inca nu a coborit de la judecator ".
De asemenea ,cum v-am mai scris ,am facut cerere pentru eliberarea in regim de urgenta a acestei hotariri .
Nici o rezolvare ,nici un raspuns.Sint aproape 8 luni de la pronuntare .
Ce ma sfatuiti sa mai fac ?
va multumesc
Faceti cerere pentru urgentarea redactarii - cautati pe net cum se formuleaza o "cerere pentru urgentarea redactarii".
Daca n-a fost comunicata hotararea si nu a trecut termenul de 30 de zile de la data comunicarii inca nu sunteti divortata.
Azi am facut a doua cerere de urgentare a redactarii sentintei mele de divort .
Sint disperata si nu mai stiu ce sa fac ?!
Am inteles ca este vacanta judecatoreasca si pina in Septembrie nimeni nu rezolva nimic .
Sint 7 luni (210 zile de cind s-a pronuntat divortul meu si eu nu pot dovedi cu acte .
Cit sa mai astept ?
ce sa mai fac ?
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare divort alina010 alina010 Procesul de divort s-a finalizat in noiembrie 2010 insa nici pana in acest moment nu am primit acasa hotararea respectiva. Nu s-a facut recurs, insa nu inteleg ... (vezi toată discuția)
Motivare sentinta tiberiucezar tiberiucezar Bun aziua Sentinta de divort s-a dat pe data de 05 oct 2011 dar nu s-a motivat pana acuma. Ce se poate face in aceasta situatie? (vezi toată discuția)
Cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti ContSters247399 ContSters247399 am si eu o intrebare. de cate ori se pot face cereri de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti?? am facut o cerere deja si astept si nu a venit ... (vezi toată discuția)