Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Punctul de lucru al unui PFA - nelamuriri
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Punctul de lucru al unui PFA - nelamuriri

Pentru infiintarea punctului de lucru, pentru ca proprietarul deocamdata este de acord sa semnam doar un contract de comodat pentru apartamentul in care locuiesc - pot sa duc ulterior contractul de inchiriere legalizat la notar, sa pot deduce si chiria?
Sau vor trebui schimbate actele la Registrul Comertului si sa platesc din nou?

Inca o problema pe care nu am sesizat-o de la inceput - daca eu locuiesc in acest apartament, este ok sa fie si punct de lucru si sa si sa fie folosit si ca spatiu de locuit? Este vorba de meditatii de muzica.
Contractul de comodat (in forma autentica sau cu data certa si certificarea semnaturii de catre un avocat) este la fel de valabil ca si contractul de inchiriere.

Trebuie precizat pe schita care este camera unde este sediul social

Probleme puteti avea daca muzica elevilor depaseste un anumit nivel al decibelilor.
legalmgm, utilizator
Multumesc.

Cealalta nelamurire era asa: daca la inceput inchei contractul de comodat (de pe urma caruia nu voi putea deduce chiria, ci doar utilitatile) - pe urma, cind vom semna si contractul de inchiriere, trebuie sa schimb certificatul de inregistrare de la Registrul Comertului?
Apartamentul are o singura camera. In acest caz, pot deduce toate utilitatile sau doar un procent? Va multumesc anticipat
IuliaPopescu, utilizator
IuliaPopescu a scris:

Multumesc.

Cealalta nelamurire era asa: daca la inceput inchei contractul de comodat (de pe urma caruia nu voi putea deduce chiria, ci doar utilitatile) - pe urma, cind vom semna si contractul de inchiriere, trebuie sa schimb certificatul de inregistrare de la Registrul Comertului?

Daca se schimba conditiile contractuale sau expira contractul, trebuie sa mergeti la O.R.C.

IuliaPopescu a scris:

Apartamentul are o singura camera. In acest caz, pot deduce toate utilitatile sau doar un procent? Va multumesc anticipat

Daca locuiti acolo, nu puteti deduce cheltuielile pe firma decat intr-un anumit procent stabilit prin contract.

Iulian MANEA, Contabil