Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediu pre/post natal si indemnizatie crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediu pre/post natal si indemnizatie crestere copil

As dori sa stiu daca in situatia in care eu ca viitoare mama nu mi-am luat concediu pre natal si il voi cumula cu cel post natal (deci voi avea concediul de 126 de zile luat integral dupa nastere), iar sotul meu isi va lua concediu de crestere a copilului timp de un an, eu si sotul meu vom primi in acelasi timp banii pt concediul medical (al meu) si ICC (al lui?) Sau ICC-ul va fi platit numai dupa ce se vor termina cele 126 de zile de concediu?
1. Daca sanatatea dvs. si a fatului va permite puteti sa luati toate cele 126 de zile de concediu de maternitate incepand cu data nasterii copilului.

2. Nu puteti beneficia in acelasi timp dvs. de concediu de maternitate si tatal de concediu crestere copil (CCC).

3. Indiferent cine intra in CCC acesta se acorda dupa ce se termina concediul de maternitate.