Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal sau postnatal obligatoriu?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal sau postnatal obligatoriu?

buna ziua
am doua intrebari in legatura cu concediu pre / post natal, stiu ca este un total de 126 zile, din care 42 obligatorii dupa nastere, intrebarea mea este: daca o sa merg la serviciu pana in ultima zi, fara a-mi lua concediu prenatal, ce se intampla cu celelalte zile ( 84) -se cumuleaza obligatoriu la cele 42-post natal? - sau poti opta pentru a intra dupa cele 42 de zile direct in concediu de crestere a copilului?
cea de a doua intrebare ar fii , poti sa iti iei concediu pre/ post natal- oricate zile -maxim 126? de exemplu: 20 zile inainte de nastere si 42 dupa nastere iar apoi sa intri in concediu de crestere a copilului?
1. Din totalul de 126 de zile prevazute de lege pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal) sunt obligatorii numai 42 de zile de concediu de lauzie (postnatal).

2. - Concediul de maternitate il puteti lua cum doriti dvs., si la sfatul medicului curant ginecolog, in asa fel incat sa aveti obligatoriu 42 de zile de postnatal dupa care puteti intra in concediu crestere copil (CCC).
- Nu va obliga nimeni sa efectuati toate cele 126 de zile de concediu de maternitate prevazute de lege.
- Puteti opta si pentru varianta propusa de dvs.: 20 zile prenatal si 42 de zile postnatal.