Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare somaj/cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare somaj/cheltuieli de judecata

Buna ziua,

Vreau sa dau in judecata (alaturi de cativa colegi de-ai mei) firma la care am lucrat timp de 3 ani pe motivul ca aceasta nu au platit darile catre stat, CAS, pensie, contributii sociale etc.
Tindand cont ca administratorul nu are bunuri materiale executabile, in cazul castigarii procesului, asociatul (cel care detine 90% din firma) are raspundere in fata legii si poate fi el obligat sa plateasca contributiile?

Va multumesc anticipat
Despre ce perioada este vorba?
iunie 2011 - iunie 2014
Cred ca mai repede se atrage raspunderea administratorului societatii .

Astfel, Codul de procedura fiscala prevede la art.27 alin.2 ca: Pentru obligaţiile de plată restante ale debitorului declarat insolvabil, în condiţiile prezentului cod, răspund solidar cu acesta următoarele persoane:
.....
d) administratorii sau orice alte persoane care, cu reacredinţă, au determinat nedeclararea şi/sau neachitarea la scadenţă a obligaţiilor fiscale;