avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua.As vrea sa aflu cum pot sa fac poprire pe salar,la fosta sotie ,pt pensie alimentara,fiind ca dupa divort copii au ramas la mine,suma achitata de ia nu prea acopera procentajul care ar trebui sa plateasca. Am inteles ca nu se mai face prin instanta.Ajunge daca trimit la firma la care lucreaza o copie de pe sentinta ? Sau mai am ceva de facut ? Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc.
trimiteti intai la ea la munca hotararea, daca nu tin cont de ea, va trebui sa apelati la un executoor judecatoresc.
Puteti face plangere penala la parchet pentru abandon de familie.
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra familiei

Art. 378

Abandonul de familie

(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:

a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;

b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege

c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească
Sau va puteti adresa unu executor , platind costurile necesare executarii silite.




Trimit numai sentinta,sau trebuie si o cerere? Si ma gindesc ca trebuie un nr de cont unde sa vireze firma banii

am facut odata plingere penala,aproape un an de zile nu am primit nici un ban,atuncea a achitat toata suma cu care a fost restanta.De atuncea plateste lunar,dar o suma foarte mica,fata de suma stabilita de instanta,adica 33% din venitul lunar,nici macar 25%nu plateste din venitul ei
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iulie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara neplatita!!! cosminache123 cosminache123 Buna seara, Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera pensia alimentara a copilului, care nu a fost platita de 1 an si 9 luni. Astept ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentară neplătită Tofan Mirela Tofan Mirela Am divorat acum 9 luni iar fostul se sustrage de la plata pensiei pt fata ce pot face eu avand dom in alt jud (vezi toată discuția)
Tatal minorei nu ii acorda pensia de intretinere lunar yzabela yzabela Buna ziua, as dori sa stiu ce pot face in cazul meu .Sunt divortata de doi ani , tatal fetei lucreaza in Italia, el nu respecta legea si anume acordarea ... (vezi toată discuția)