avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie

buna ziua

am 58 de ani,am lucrat in Mapn 33 de ani ca dactilografa si referent.am beneficiat de toate sporurile aferente functiei..mentionez ca eram angajat civil..m-am incadrat in munca la unitatea respectiva in anul 1975....cand pot iesi la pensie si daca dactilografa intra in grupa a 2-a de munca..va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: anna_ema , utilizator 18:59, 1 Iulie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
eu stiam ca angajatii civili,din min apararii nat..au alta incadrare..de aceea v-am intrebat si chiar am o neclaritate in privinta grupei de munca a mea..am gasit aici si va redau exact la ceea ce am eu neclar..sau poate ca pasajul care v-il dau este vechi??

,,Stagiul complet de cotizare este de 35 ani pentru femei si barbati. Cresterea stagiului complet de cotizare se va realiza pentru barbati pana in decembrie 2014 si pentru femei pana in ianuarie 2030 conform esalonarii prevazute in anexa 5 la legea 263/2010.

Fac exceptie cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, barbati si femei al caror stagiu complet de cotizare este de 30 ani.

deci eu dactilografa fiind la unitatea militara,avand si spor de dispozitiv si confidentialitate,chiar nu beneficiez de grupa????

multumesc inca o data ptr raspuns...
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesire la pensie danhook danhook nascut septembrie 1967 serviciu militar termen redus 1986-1987 studii universitare 1987-1991 angajat inginer la o societate comerciala 1992-1994 din 1995 ... (vezi toată discuția)
Armata ca si vechime in munca floring2000 floring2000 Va rog , dacă vreţi,sa-mi răspundeţi la mail multe întrebări : În anul 1983 am terminat liceul şi am mers in armata 9 luni la T.R. După armată, ... (vezi toată discuția)
Cand poate iesi la pensie tata? Alexandraioana Alexandraioana Buna ziua.Scuzati deranju` dar am cautat pe internet si mi`am cam prins urechile. Tatal meu este nascut in 26.09.1952 are vechime 31 ani din care 23 ani ... (vezi toată discuția)