Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie

buna ziua

am 58 de ani,am lucrat in Mapn 33 de ani ca dactilografa si referent.am beneficiat de toate sporurile aferente functiei..mentionez ca eram angajat civil..m-am incadrat in munca la unitatea respectiva in anul 1975....cand pot iesi la pensie si daca dactilografa intra in grupa a 2-a de munca..va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
eu stiam ca angajatii civili,din min apararii nat..au alta incadrare..de aceea v-am intrebat si chiar am o neclaritate in privinta grupei de munca a mea..am gasit aici si va redau exact la ceea ce am eu neclar..sau poate ca pasajul care v-il dau este vechi??

,,Stagiul complet de cotizare este de 35 ani pentru femei si barbati. Cresterea stagiului complet de cotizare se va realiza pentru barbati pana in decembrie 2014 si pentru femei pana in ianuarie 2030 conform esalonarii prevazute in anexa 5 la legea 263/2010.

Fac exceptie cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, barbati si femei al caror stagiu complet de cotizare este de 30 ani.

deci eu dactilografa fiind la unitatea militara,avand si spor de dispozitiv si confidentialitate,chiar nu beneficiez de grupa????

multumesc inca o data ptr raspuns...
~ Conținut șters la cerere ~