avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical dupa concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical dupa concediu de crestere copil

Buna ziua,
va cer un sfat in legatura cu urmatoarea situatie:
- pe data de 4 august copilul implineste 2 ani
- de pe 3 iulie ar trebui sa reincep activitatea in campul muncii, daca tatal ar dori sa efectueze luna de Cic pentru tata
- cat timp tatal este in cic as dori sa intru in concediu meducal boala pentru a-mi trata o problema de sanatate.
intrebari:
1. Tatal poate beneficia de cic si eu de concediu de boala, si cand trebuie el sa deouna documentele pt dosar.
2. Cine imi elibereaza adeverinta pt concediu de boala mie: directia muncii sau angajatorul.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:35, 1 Iulie 2014
1. Dvs. faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM incepand cu data de 4 iulie.

2. Incepand cu aceeasi data puteti prezenta angajatorului certificat medical (daca este cazul).

3. - Adeverinta cu zilele de concedii medicale in ultimele 12 luni o elibereaza angajatorul.
- Pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu medicala angajatorul are nevoie de adeverinta cu veniturile pe ultimele 6 luni pe care o solicitati Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).

4. - Pentru perioada 5 iulie - 4 august tatal copilului poate solicita, daca doreste, concediu crestere copil (CCC).
- Trebuie sa depuna actele la Primarie in aceasta saptamana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului si daca da, ce pasi urmez? gabi_2_ela gabi_2_ela Buna ziua. Momentan ma aflu in CCC pana sambata [b]27.august.2011[/b] ( data cand bebe implineste 2 ani) .Acum sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil ... (vezi toată discuția)
Cm ingrijire copil dupa ccc Vladimir03 Vladimir03 Buna ziua, daca stie cineva...sotia mea a reinceput munca pe 19 Iulie, deci aproape 4 luni de cotizatie...acum e nevoieta sa intre in CM de ingrijire copil ... (vezi toată discuția)
Se poate intra din cic in medical pentru sarcina? cristinacaciula cristinacaciula Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare. Momentan, ma aflu in concediu de crestere si ingrijire copil; am optat pentru CIC de 2 ani. Pe 4 ... (vezi toată discuția)