Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poti primi somajul tehnic cand ai PFA?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poti primi somajul tehnic cand ai PFA?

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Se poate primi somaj tehnic daca ai si PFA. De la firma la care lucrez (cu CM,8 ore pe zi), am fost trimis 3 luni in somaj tehnic. In aceasta perioada eu imi desfasor in continuare activitatea de PFA.Este vreo problema? Am vazut ca pt ajutorul de somaj, persoana in cauza nu trebuie sa mai realizeazeze venituri sau ,daca realizeazã venituri din activitãti autorizate , pentru a primi somajul , aceste venituri trebuie sa fie mai mici decât salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;

Multumesc anticipat pentru raspunsurile Dumneavoastra!
daca societatea la care lucrati "ofera" sansa unui somaj tehnic, puteti fi beneficiarul acestuia, insa daca aveti venituri din PFA, ma indoiesc ca puteti fi acceptat...;)
Sunt 2 lucruri diferite:
1. "somajul tehnic" - de fapt perioada in care angajatul nu lucreaza si primeste o indemnizatie de min 75% din salar de la angajator. Aceasta indemnizatie o primeste din partea angajatorului indiferent de situatia personala a angajatorului (PFA, un alt contract de munca in derulare, existenta oricaror alte surse de venit.

2. Indemnizatia de somaj acordata de AJOFM daca sunt indeplinite conditiile de a beneficia de aceasta indemnizatie.

prin urmare:
biosen: Aveti dreptul la somajul tehnic (inclusiv la indemnizatie) pe perioada celor 3 luni
Ce spune mihai_u este corect.

Somajul tehnic nu are nici o legatura cu orice fel de alte venituri ale unui angajat!
Puteti desfsura absolut orice activitate vreti!