Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inregistrare documente la Oficiul Registrului ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inregistrare documente la Oficiul Registrului Comertului

Un cetatean face o societate pe numele sotiei, sotia asociat unic si administrator in statut si toate actele de infiintare. Doamna este doar o papusa. Sotul isi face o imputernicire/mandat de administrare(prin notariat) si practic el, sotul, este adevaratul administrator.
Intrebare: este obligatorie inregistrarea/declararea acestui document, mandat/imputernicire la O.R.C. pentru ca in statut , in evidentele ORC, si implicit ale celorlalte institutii ce beneficiaza de informatiile O.R.C., EX. FISC, sa fie mentionat numele administratorului de fapt, administratorul real.
Nu este obligatorie inregistrarea procurii la ONRC.
Chiar daca mandatarul are procura el actioneaza in numele asociatului/administratorului, asadar toate actele si faptele indeplinite de catre persoana imputernicita sunt efectuate de catre imputernicit insa pentru mandant.
Daca doriti si indepliniti condiitile revocati si numiti alt administrator.