Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numele dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numele dupa casatorie

Urmeaza sa ma casatoresc, doresc sa stiu daca este posibil ca fiecare dintre noi sa ne pastram numele dinaintea casatoriei.
~ Conținut șters la cerere ~
da, va puteti pastra fiecare numele.
Art. 282
Viitorii soti pot conveni sa isi pastreze numele dinaintea casatoriei, sa ia numele oricaruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un sot poate sa isi pastreze numele de dinaintea casatoriei, iar celalalt sa poarte numele lor reunite.