avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numele dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numele dupa casatorie

Urmeaza sa ma casatoresc, doresc sa stiu daca este posibil ca fiecare dintre noi sa ne pastram numele dinaintea casatoriei.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:21, 2 Iulie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
da, va puteti pastra fiecare numele.
Art. 282
Viitorii soti pot conveni sa isi pastreze numele dinaintea casatoriei, sa ia numele oricaruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un sot poate sa isi pastreze numele de dinaintea casatoriei, iar celalalt sa poarte numele lor reunite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume de familie ioana_d2008 ioana_d2008 La casatoria civila doresc a-mi pastra si numele meu de familie si sa il iau si pe cel al viitorului meu sot.Intrebare: Sotul meu, isi poate pastra numele sau ... (vezi toată discuția)
Nume dupa casatorie Csilla Vass Csilla Vass Buna ziua, Ma numesc Csilla Piscociu, sunt divortata si am pastrat numele de familie al fostului sot. Acum as vrea sa ma recasatoresc, sa pastrez numele ... (vezi toată discuția)
Intrebare nume Soledad719 Soledad719 M-am casatorit in urma cu 15 ani si am luat numele sotului.Sotul meu a decedat,vreau sa ma recasatoresc dar sa pastrez numele primului meu sot,se ... (vezi toată discuția)