Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte divort

buna ziua. Ce acte trebuiesc pt un divort cu minori? la judecatorie sau la notar.
Pentru divortul pe cale judecatoreasca:
- taxa de timbru a carei valoare depinde de temeiul de drept al actiunii de divort
Art. 15. - Oug.80/2013
Taxele judiciare de timbru pentru unele actiuni si cereri referitoare la raporturile de familie sunt urmatoarele:
a) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. a) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata, cu modificarile ulterioare, denumita in continuare Codul civil-200 lei;
b) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. b) si c) din Codul civil - 100 lei;
c) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil - 50 lei;
d) cererea privind acordarea despagubirilor sau pentru stabilirea prestatiei compensatorii - 50 lei;
.............................
-certificat de casatorie in original si copie,
-adeverinta de venit,
-certificate de nastere minori in copie,
- CI -original si copie precum si alte inscrisuri utile solutionarii cauzei de la caz la caz,

Pentru divortul pe cale notariala:
- certificat de casatorie in original,
- certificate de nastere soti in original,
- certificate de nastere minori in original,
- CI ale sotilor in original,

Puteti divorta pe cale notariala chiar daca aveti copii minori, insa sotii trebuie sa convina asupra tututor aspectelor ce privesc desfacerea casatoriei:
Art 375 c.civ.
......................................
(2) Divorţul prin acordul soţilor poate fi constatat de notarul public şi în cazul în care există copii minori născuţi din căsătorie, din afara căsătoriei sau adoptaţi, dacă soţii convin asupra tuturor aspectelor referitoare la numele de familie pe care să îl poarte după divorţ, exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi, stabilirea locuinţei copiilor după divorţ, modalitatea de păstrare a legăturilor personale dintre părintele separat şi fiecare dintre copii, precum şi stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copiilor. Dacă din raportul de anchetă socială rezultă că acordul soţilor privind exercitarea în comun a autorităţii părinteşti sau cel privind stabilirea locuinţei copiilor nu este în interesul copilului, sunt aplicabile prevederile art. 376 alin. (5).
(3) Dispoziţiile art. 374 alin. (2) sunt aplicabile în mod corespunzător.

Pentru partajul de bunuri comune- partaj voluntar pe cale notariala sau pe cale judecatoreasca, dupa solutionarea divortului.
Taxa de timbru pentru partajul pe cale judecatoreasca de 3% din valoarea masei partajabile.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ce pensie alimentara se va plati daca tatal nu are nici un venit? Ancheta sociala unde se va face avand in vedere ca eu, tatal si copilul stam in casa parintilor lui? Ce implica aceasta ancheta sociala?
ContSters325125, utilizator
Unde veti locui dupa divort? acolo se va face ancheta sociala - daca nu aveti unde locui dupa divort, cel mai probabil copilul va ramane sa locuiasca la tata (presupun ca tatal va ramane in continuare in locuinta parintilor lui) caz in care dvs veti plati pensie alimentara.

Pensia alimentara se stabileste in raport cu veniturile celui care o plateste, pana la maxim 25% din venitul persoanei sau, daca nu are venituri, se va stabili in functie de venitul minim pe economie.

Angajatii DGASP de care apartineti se vor deplasa la domiciliul la care declarati ca veti locui dupa divort unde vor evalua conditiile de viata (venituri, nr de camere, utilitati, relatiile dintre membrii familiei, dezvoltarea copilului) si vor scrie apoi un raport pe care il vor inainta instantei.
Acelasi lucru se va intampla si la domiciliul tatalui.

(e hilar spre trist ca asimilati copilul la lista de bunuri)
nu am asimilat copilul la lista de bunuri.