Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,

Eu si sotul dorim sa divortam. Locuim in Bragadiru, dar avem buletinele fiecare la parinti acasa. Eu pe sectorul 5, el in Jud Olt. Ne-am casatorit in Jud. Olt. Doresc sa stiu la ce notariat ar trebui sa mergem? E neaparat nevoie in Slatina, unde am facut cununia civila, sau se poate oriunde in sectorul 5, unde am eu buletinul. Inca o intrebare. Am stabilit ca minorul, in varsta de 4 ani jumatate, va ramane cu mine. Voi ramane cu apartamentul la care am rate si contul in banca. Masina ramane la el. Tinand cont de toate astea, de ce acte avem nevoie ca sa nu facem multe drumuri, sa nu prelungim prea mult treaba asta.
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Cererea de divort prin acord va fi de competenta ofiterului de stare civila sau a notarului public de la locul casatoriei sau al ultimei locuinte comune a sotilor si trebuie depusa de soti impreuna, acestia trebuind sa prezinte actele de identitate, certificatele de naştere (în original sau copie legalizată), certificatul de căsătorie (în original), certificatul de naştere al copilului minor (în original sau copie legalizată). La cerere se va alatura intelegerea sotilor cu privire la numele de familie pe care il vor purta dupa divort, exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti, stabilirea locuintei copilului dupa divort, modalitatea de pastrare a legaturilor personale dintre parintele separat si copil, stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere si educare a copilului. Se impune efectuarea unei anchete sociale care va stabili daca intelegerea parintilor respecta interesul superior al copilului. Lichidarea regimului matrimonial si partajul sunt chestiuni subsecvente divortului.
Dar daca noi locuim in Bragadiru si nu avem buletine acolo, nu cred ca este o problema, atata timp cat avem acte pt acel imobil, nu? Copilul este trecut pe Bragadiru. Mai am o intrebare. Noi avem rate pt apartament prin prima casa. este trecut pe numele amandurora. Abia anul acesta pe 1 iunie se implinesc 5 ani . Se poate da doar catre unuia din noi inainte de 5 ani? Nu trebuie sa discutam si cu banca pe acest subiect, pt ca voi ramane singura care voi plati ratele? Citisem undeva ca sotul ar trebui sa contribuie cu maxim nu mai stiu cat % din salariu pt copil ... Asta cum se stabileste? Copilul va fi intrebat cu cine vrea sa ramana la aceasta varsta?
AndreeaCristina86, utilizator
Se poate sa imi raspunda si mie cineva si la aceste intrebari, va rog? Multumesc

AndreeaCristina86 a scris:

Dar daca noi locuim in Bragadiru si nu avem buletine acolo, nu cred ca este o problema, atata timp cat avem acte pt acel imobil, nu? Copilul este trecut pe Bragadiru. Mai am o intrebare. Noi avem rate pt apartament prin prima casa. este trecut pe numele amandurora. Abia anul acesta pe 1 iunie se implinesc 5 ani . Se poate da doar catre unuia din noi inainte de 5 ani? Nu trebuie sa discutam si cu banca pe acest subiect, pt ca voi ramane singura care voi plati ratele? Citisem undeva ca sotul ar trebui sa contribuie cu maxim nu mai stiu cat % din salariu pt copil ... Asta cum se stabileste? Copilul va fi intrebat cu cine vrea sa ramana la aceasta varsta?

Deoarece aveti un copil minor divortul pe cale amiabila se poate incheia doar la un birou notarial, nu si la starea civila. Puteti divorta la un notar din Bragadiru daca declarati in fata notarului ca acolo ati avut ultima locuinta comuna. Partajul bunului se poate efectua numai cu acordul bancii. Pentru un singur copil pensia de intretinere se stabileste la 1/4 din venitul sau lunar net. Prin conventia care se va incheia in cadrul divortului puteti, de comun acord, sa stabiliti orice pensie doriti, fie mai mica sau mai mare decat 1/4 din salariul sotului. Minorul sub 10 ani nu se audiaza de catre notarul public. Retineti ca pentru a putea divorta pe cale notariala, pe langa conditiile enuntate anterior trebuie sa va intelegeti cu sotul privind numele pe care il veti purta in continuare, domiciliul minorului, programul de vizita al minorului, cuantumul pensiei de intretinere.
Partajul se poate incheia inaintea divortului sau dupa incheierea acestuia.
Mulțumesc pentru răspuns