Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

In conditiile unui divort,la notar,cu cerintele sotiei(mentionez ca aceasta pretinde mai mult de 50% din bunurile dobandite+pensie alimentara,cu pretextul ca unul din cei 2 copii,major,cel ce ramane cu ea e bolnav grav),iar celalalt copil tot major,ce urmeaza cursurile unei universitati de stat la zi,nu este luat in calcul deloc(considera ca nu are nici o obligatie fata de al doilea copil).Sotul este salariat.Cum se procedeaza?Este legea de partea ei?Exista riscul pentru cel de al doilea copil sa ramana pe drumuri?
Ambii copii au dreptu de a-si mosteni parintii.Practic nu ar trerbui ca inciunul sa ramana pe drumuri, daca parintii inteleg sa isi conserve proprietatea pentru a le ramane copiilor .
Divortul presupune desfacerea casatoriei , solutionarea cererilor accesorii divortului, respectiv numele ce il vor purta sotii dupa casatorie, pensia de intretinere in favoarea minorului, stabilirea locuintei minorului, exercitarea autoritatii parintesti cu privire la minor-comuna sau exclusiva dupa cum va intelegeti si stabilirea unui program de vizita al minorului daca se opteaza.
Prin urmare copilul major nu mai intra in discutie.
El are posibilitatea sa opteze sa aleaga in a locui cu unul dintre parinti sa nu.
In ceea ce priveste partajul, bunurile se impart conform intelegerii partilor, daca desigur exista intelegere, caz in care se poate incheia tot la notar un partaj voluntar.
Daca nu exista intelegere in divort sau in partaj, ramane doar varianta instantei de judecata.
Ambii copii sunt majori.Daca sotia obtine mai mult de 50% din bunuri+ pensie alimentara,iar tatal este de acord cu acest lucru,cel de al doilea copil nu poate face nimic pentru ataca decizia?Din punct de vedere legal poate obtine mama mai mult de cat se cuvine,doar pentru ca ramane cu copilul bolnav?(mentiionez ca atat dansa cat si copilul au venituri).Iar mama refuza intretinerea celui de al doilea copil,chiar daca studiaza si are pana in 26 de ani,si ramane cu tatal.Partajul voluntar stabilit de ei,se poate ataca de copil in instanta?
Copilul nu are dreptul sa intervina in partaj daca bunurile puse in descutie sunt ale parintilor. Baiatul de 25 de ani isi va putea actiona in judecata mama pt a primi intretinere inca un an. Actiunea nu are legatura cu divortul si/sau partajul parintilor
Mama se foloseste de copilul bolnav(nu poate vorbi,nu poate vedea,nu e constient),pentru a ramane cu tot si pentru a lasa pe drumuri sotul si celalalt copil(fiica,20),iar legal nu se poate actiona in nici un fel?Cum se procedeaza in acest caz?Cei doi raman fara locuinta?