Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren intravilan

Buna ziua,
Urmeaza sa achizitionez un teren intravilan in mediu rural.Pe acest teren este o casa paraginita( in proportie de 90%) care nu e conectata la reteaua de electricitate.
1. Care este procedura de intocmire a actelor de vanzare -cumparare(trebuie cadastru?) si cam cat m-ar costa intocmirea actelor(orientativ)?
2.Cum procedez sa obtin autorizatia de demolare(eventual cam cat m-ar costa, orientativ)?
Buna ziua! Fara schita cadastrala intabulata niciun notar nu o sa va faca un act de vanzare cumparare! Pentru a afla orientativ pretul trebuie sa va adresati unui notar! Cu privire la autorizatia de demolare trebuie sa luati un cerificat de urbanism pentru demolare(costa in jur de 25 de lei) insa o sa va trebuiasca proiect de demolare intocmit de un arhitect(300-400 euro), avize sau autorizatii de la diverse institutii pe care primaria vi le solicita prin certificatul de urbanism pentru ca apoi sa vi se emita autorizatia de demolare a constructiei. Dupa demolarea constructiei trebuie facuta actualizarea cartii funciare(in jur de 100 euro-schita cadastrala +taxe cadastru). Cred ca fara 1000 de euro nu scapati cu toate cheltuielile incluse! Bafta multa si rabdare!