Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tichete de cresa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tichete de cresa

pot beneficia de tichete de cresa daca am fost in concediu de crestere copil un an? (am optat de la inceput pentru un an, copilul are acum un an si o luna, am stat in concediu 11 luni) Multumesc!
CrisstinaMd, utilizator
Potrivit Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor de cresa si a tichetelor de cadou, parintii care au copii cu varste cuprinse intre 0-3 ani, dar care nu beneficiaza de concediul si de indemnizatia acordate pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pot beneficia, lunar, de tichete de cresa in valoare de 430 de lei, acordate de catre angajator.