Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Beneficiul contractului de inchiriere dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Beneficiul contractului de inchiriere dupa divort

cum se poate atribui beneficiul contractului de inchiriere catre titular ,daca aceasta a castigat divortul si culpa este a sotului, prin judecata nu se poate pt ca nu are domiciliu fostul sot , fiind citat de 2 ori si prin ziar o data ,fiind lipsa de procedura ,si daca se poate cumpara acea casa de catre titulara daca este divortata este bligatoriu sa fie trecut fostul sot in contractul de vanzare ?
De ce e lipsa de procedura daca in final a fost citat in ziar ? A fost suspendat procesul? procesul poate contunia si in lipsa daca procedura de citare va fi indeplinita.
Vorbiti cu vanzatorul. Daca va aproba sa il cumparati, il veti cumpara singura divortata fiind.
va multumesc pt raspuns ,cumparatorul este afi si nu doreste vanzarea decat daca il trece si pe el in contract fiindca repartitia a fost data in timpul casatoriei ,legea 114/1996 al 2 spune ca beneficiul in astfel de cazuri se face prin cerere la propietrarul locator iar instanta intervenind doar in cazul in care exista mai multe cereri pt beneficiu ,de un an vreau sa cumpar daca sunt divortata e obigatoriu trecerea lui in contract?