Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Somatie anaf plata sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Somatie anaf plata sanatate

Am avut un PFA din 2004, suspendat in 2010, si radiat in 2012, cu certificat de atestare fiscala. Am primit in Decembrie 2013 somatie de plata pentru plata sanatate+dobanzi/penalizari, fara sa mai fiu anuntata din 2010 , cand Casa de asig a postat doar pe site-ul Ministerului , datoria. Am avut in acceasi perioada si contract de munca.
Ce pot sa fac?
carmensaru a scris:
Ce pot sa fac?

Contestatie !!

carmensaru a scris:
Am primit in Decembrie 2013 somatie de plata

Acum suntem in iulie 2014 !!
ce contestatie, unde ???
astia de de anaf ma trimit la sanatate iar cei de la sanatate ma trimit inapoi la anaf
carmensaru a scris:

ce contestatie, unde ???

Nu scrie pe somatie? Ce scrie pe ea?
Din nefericire pentru dv, titularul P.F.A. datoreaza C.A.S.S chiar daca este si salariat sau obtine orice alt fel de venit pentru care se plateste contributia. Trebuia sa stiti asta si sa o achitati, asa cum ati facut cu impozitul.

Oricum, P.F.A. nu e ca un S.R.L. iar aceste datorii sunt pe C.N.P. iar nu pe C.U.I.