Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - asigurari de sanatate

buna ziua! mama a avut un pfa infiintat in 2007 care a functionat pana in 2009. din motive de sanatate nu l-a inchis pana in 2011 cand a depus declaratii rectificative ca nu a avut venit in 2010 si 2011. mentionez ca pfa era radiat din oficiu din 2010. acum are de plata la cas cca.4000 lei pana in anul 2011 cu penalizari. ce se poate face?
Titularul unei P.F.A. datoreaza C.A.S.S. in procent de 5,5% din venitul realizat, dar nu mai putin de 5,5% din salariul minim pe economie.
Nu se poate face nimic. E buna de plata.