avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1181 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - asigurari de sanatate

buna ziua! mama a avut un pfa infiintat in 2007 care a functionat pana in 2009. din motive de sanatate nu l-a inchis pana in 2011 cand a depus declaratii rectificative ca nu a avut venit in 2010 si 2011. mentionez ca pfa era radiat din oficiu din 2010. acum are de plata la cas cca.4000 lei pana in anul 2011 cu penalizari. ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: kres , utilizator 13:03, 10 Septembrie 2014
Titularul unei P.F.A. datoreaza C.A.S.S. in procent de 5,5% din venitul realizat, dar nu mai putin de 5,5% din salariul minim pe economie.
Nu se poate face nimic. E buna de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie anaf plata sanatate carmensaru carmensaru Am avut un PFA din 2004, suspendat in 2010, si radiat in 2012, cu certificat de atestare fiscala. Am primit in Decembrie 2013 somatie de plata pentru plata ... (vezi toată discuția)
Plata cas obligatorie? mariapah mariapah In anul 2010, luna mai , am iesit din somaj. Pana in octombrie 2011 nu am mai avut nici un venit. De la aceasta data sunt persoana fizica autorizata. Am mers ... (vezi toată discuția)
Pfa si taxe carmenalina7 carmenalina7 In 2007 am fost nevoita sa deschid un PFA (pt ca am lucrat in colaborare cu o anumita banca si pt a-mi putea primi banii,a trebuit sa deschid acest PFA).L-am ... (vezi toată discuția)