Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu masina altuia si vinovat necunoscut
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu masina altuia si vinovat necunoscut

Buna ziua ma numesc lucian.Am avut un accident cu maisna unui prieten(care era in dreapta).Accidentul s-a intamplat intr-o curba deosebit de periculoasa.Un sofer a venit din fata cu faza lunga eu am tras mai pe dreapta si am franat pentru a incetini,in acel moment masina a inceput sa derapeze si am intrat in parapet.Soferul cu faza lunga nu cred k a observat si si-a continuat drumul.Masina nu are casco are doar RCA.Exista vre-o posibilitate ca firma de asigurari sa suporte reparatiile sau o parte din ele?Va multumesc
Masina a derapat din cauza griblurii de pe marginea soselei,daca asta ajuta la ceva!
La care dintre masini faceti referire cand puneti problema despagubirii?
Neexistand CASCO,masina prietenului nu poate fi reparata in baza RCA,pentru ca aceasta polita de asigurare acopera prejudiciile cauzate tertelor persoane.
Ma refer la masina care o conduceam eu(masina prietenului) pentru k numai masina asta a fost implicata.Cel care mi-a bagat faza lunga nu a oprit si nici numarul sau marca nu am vazut-o.Multumesc
dark_Daemon a scris:

Ma refer la masina care o conduceam eu(masina prietenului) pentru k numai masina asta a fost implicata.Cel care mi-a bagat faza lunga nu a oprit si nici numarul sau marca nu am vazut-o.Multumesc

Polita RCA este pentru acoperirea prejudiciilor produse tertilor(Raspundere Civila Auto)
Nu puteti primi despagubiri decat daca gasiti vinovatul, care sa recunoasca fapta (impreuna la politie) si sa admita folosirea RCA-ului sau.Lucru greu de presupus ca se poate intampla.:(
Oricum au trecut 24 de ore de la ora accidentului si nu cred k ar fi fost vreo sansa k sa se prezinte la politie vinovatul.Si in legatura cu masina cine ar trebui sa suporte reparatiile?