Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua,

As dori sa stiu la ce varsta poate iesi la pensie barbat cu urmatoarele date:
- nascut: 29.06.1956
- ani de munca: 40 ani din care 12 ani si 4 luni in grupa a II-a.

Multumesc,
Adina
1. Pentru un barbat nascut in iunie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani si 4 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (65/0 - 2/6 - 62 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 1 luna (40/0 + 3/1 = 43 de ani si 1 luna).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 6 luni, in decembrie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in iunie 2016.