avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil tutore pentru interzisul judecatoresc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil tutore pentru interzisul judecatoresc

Buna ziua, am solicitat punerea sub interdictie a bunicului si as dori sa va intreb daca in cadrul aceleiasi actiuni pot cere autorizarea vanzarii unui imobil proprietatea bunicului si a bunicii?
Cum se poate obtine autorizarea vanzarii imobilului de catre tutore al persoanei pusa sub interdictie?

Multumesc
Punerea sub interdictie se face prin obtinerea unei hotarari judecatoresti in acest sens; iar autorizarea vanzarii unui imobil de catre tutore se face de catre Autoritatea tutelara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punerea sub interdictie carmenvdv carmenvdv Buna ziua, Problema suna asa: matusa sotului meu sufera de boala Alzheimer, nu are urmasi, mostenitori. Sotul impreuna cu sora lui o ingrijesc. Matusa are 2 ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unei locuinte al carei proprietar este pus sub interdictie judecatoreasca peskaroosh peskaroosh Buna ziua . Mama mea este pusa sub interdictie judecatoreasca ( are Alzheimer ) , tatal meu este desemnat tutore . Mama are mostenire ( cu act de proprietate ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament al unei persoane care are curator lani lani va rog sa ma lamuriti asupra unei probleme care este f.importante petnru mine. Sunt unica mostenitoare a parintilor mei. Ei doresc sa vanda apart.lor ... (vezi toată discuția)