Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate prin test adn pana la varsta de un an
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate prin test adn pana la varsta de un an

buna ziua. va rog sa imi spuneti daca la intentarea unui proces de stabilire a paternitatii ( pana la implinirea varstei de un an al copilului ), testul ADN este platit de prezumtivul tata sau de reclamantul mama. multumesc.
costingh, utilizator
In procesele de stabilire a paternitatii nu avem un tata prezumtiv.
In orice caz ( ca e tagada , ca e stabilire , indiferent de momentul depunerii cererii) , testul se plateste intotdeauna de reclamant. Apoi, se recupereaza banii sub forma cheltuielilor de judecata de la partea parata.
Plateste cine cere , adica cine a deschis procesul.
multumesc pt raspuns. imi puteti spune pasii pe care ar trebui sa ii urmeze mama copilului pt stabilirea paternitatii? tatal poate fi obligat sa faca testul ADN? multumesc anticipat
Sa depuna cererea pt a se stabili paternitatea la judecatoria de pe raza domiciliului ei ( art 113 NCPC). Pana la testul de paternitate, trebuie sa faca dovada ca a avut relatii cu tatal in perioada preconceptiei copilului, sa existe mesaje inte parinti, fotografii, ceva sa ii " lege". Pe langa inscrisuri, propuneti proba cu martori, interogatoriul paratului. Abia apoi, ajungeti si la test. Instanta il va trimite pe tata sa faca testul, insa nu il poate obliga efectiv sa il faca, insa refuzul sau poate fi interpretat ca o recunoastere.
Va intemeiati actiunea pe urmat art
Art. 424
Daca tatal din afara casatoriei nu il recunoaste pe copil, paternitatea acestuia se poate stabili prin hotarare judecatoreasca.

Actiunea in stabilirea paternitatii Art. 425
(1) Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei apartine copilului si se porneste in numele lui de catre mama, chiar daca este minora, sau de catre reprezentantul lui legal.
(2) Ea poate fi pornita sau, dupa caz, continuata si de mostenitorii copilului, in conditiile legii.
(3) Actiunea in stabilirea paternitatii poate fi pornita si impotriva mostenitorilor pretinsului tata.

Prezumtia filiatiei fata de pretinsul tata Art. 426
(1) Paternitatea se prezuma daca se dovedeste ca pretinsul tata a convietuit cu mama copilului in perioada timpului legal al conceptiunii.
(2) Prezumtia este inlaturata daca pretinsul tata dovedeste ca este exclus ca el sa il fi conceput pe copil.

Termenul de prescriptie Art. 427
(1) Dreptul la actiunea in stabilirea paternitatii nu se prescrie in timpul vietii copilului.
(2) Dispozitiile art. 423 alin. (5) se aplica in mod corespunzator.

Despagubiri Art. 428
(1) Mama copilului poate cere pretinsului tata sa ii plateasca jumatate din:
a) cheltuielile nasterii si ale lehuziei;
b) cheltuielile facute cu intretinerea ei in timpul sarcinii si in perioada de lehuzie.
(3) Dreptul la actiune al mamei se prescrie in termen de 3 ani de la nasterea copilului.
(4) Mama nu poate cere aceste despagubiri daca nu a formulat si actiune pentru stabilirea paternitatii.
Puteti cere si pensie de intretinere in acelasi proces, 1/4 din venitul net al tatalui, de la data introducerii cererii pana la majoratul copilului.
Puteti sa cereti sa ii poarte si numele sau nu, cum doriti.
Modele de cerere pt stabilirea paternitatii gasiti pe internet.

multumesc din suflet. mi-ati fost de mare ajutor.