Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Situatia sta In felul urmator: am avut o relatie de scurta durata cu o femeie(concubinaj). A ramas insarcinata ,dar din diferite motive nu sunt sigur de copil ca este al meu.daca nu recunosc copilul la nastere care este termenul limita pentru ea sa ma cheme in instanta sa recunosc copilul?
Tot timpul vietii copilului .

Nu exista un termen limita.
(1) Acţiunea în stabilirea paternităţii din afara căsătoriei aparţine copilului şi se porneşte în numele lui de către mamă, chiar dacă este minoră, sau de către reprezentantul lui legal.

(2) Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată şi de moştenitorii copilului, în condiţiile legii.

(1) Dreptul la acţiunea în stabilirea paternităţii nu se prescrie în timpul vieţii copilului.
Stiam ceva de 3 ani.... Totusi am inteles ca pana in 12 luni ale copilului nu poate sa intenteze proces . Este corecta informatia?
Daca stiati , de ce ati mai intrebat ?
Daca noi v-am zis altceva, inseamna ca informatia pe care o aveti nu-i corecta.
Si pana in 12 luni ale copilului, de ce ar opri-o cineva ?

Va copiez mai jos articolele din codul civil care se refera la stabilirea paternitatii

Art. 424. - Dacă tatăl din afara căsătoriei nu îl recunoaște pe copil, paternitatea acestuia se poate stabili prin hotărâre judecătorească. Acțiunea în stabilirea paternității

Art. 425. -
(1) Acțiunea în stabilirea paternității din afara căsătoriei aparține copilului și se pornește în numele lui de către mamă, chiar dacă este minoră, sau de către reprezentantul lui legal
(2) Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată și de moștenitorii copilului, în condițiile legii
(3) Acțiunea în stabilirea paternității poate fi pornită și împotriva moștenitorilor pretinsului tată. Prezumția filiației față de pretinsul tată

Art. 426. -
(1) Paternitatea se prezumă dacă se dovedește că pretinsul tată a conviețuit cu mama copilului în perioada timpului legal al concepțiunii
(2) Prezumția este înlăturată dacă pretinsul tată dovedește că este exclus ca el să îl fi conceput pe copil. Termenul de prescripție

Art. 427. -
(1) Dreptul la acțiunea în stabilirea paternității nu se prescrie în timpul vieții copilului
(2) Dispozițiile art. 423 alin. (5) se aplică în mod corespunzător. Despăgubiri

Art. 428. -
(1) Mama copilului poate cere pretinsului tată să îi plătească jumătate din:
a) cheltuielile nașterii și ale lehuziei;
b) cheltuielile făcute cu întreținerea ei în timpul sarcinii și în perioada de lehuzie
(2) Mama poate solicita aceste despăgubiri chiar și atunci când copilul s-a născut mort sau a murit înainte de pronunțarea hotărârii privind stabilirea paternității
(3) Dreptul la acțiune al mamei se prescrie în termen de 3 ani de la nașterea copilului
(4) Mama nu poate cere aceste despăgubiri dacă nu a formulat și acțiune pentru stabilirea paternității
(5) În afara cheltuielilor prevăzute la alin. (1), mama și moștenitorii ei au dreptul la despăgubiri pentru orice alte prejudicii, potrivit dreptului comun.

gi-jane2, moderator