Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru al 2 lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru al 2 lea copil

VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE SAU SA MA SFATUITI CUM TREBUIE SA PROCEDEZ. AM UN COPIL DE UN AN SI 10 LUNI SI SUNT INSARCINATA IN 4 LUNI. COPILUL MEU VA FACE 2 ANI PE 16 SEPTEMBRIE IAR EU AR TREBUI SA NASC PE LA INCEPUTUL LUNII DECEMBRIE. CUM PROCEDEZ: IMI ANUNT ANGAJATORUL? APOI EU VOI INTRA IN CONCEDIU MEDICAL PENTRU CA AM O SARCINA GREA. DE CEND IMI IAU CONCEDIU MEDICAL DE PE 17 SEPTEMBRIE? MENTIONEZ CA SOTUL NU POATE STA O LUNA ACASA CU CEL MIC MAI ALES CA EU NU MA POT INTOARCE LA MUNCA? ASTA INSEAMNA CA EU TRE SA MI IAU MEDICAL DIN AUGUST SAU DIN SEPTEMBRIE CAND FACE COPILUL 2 ANI?

MULTUMESC ANTICIPAT

1. Nu mai scrieti exclusiv cu litere mari ca este obositor de citit!

2. Veti primi indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC1) inclusiv pe data de 16 septembrie cand primul copil implineste 2 ani.

3. - Inainte cu vreo saptamana faceti o cerere catre angajator rin acre solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM, incepnd cu data de 17 septembrie.
- Daca sotul indeplineste conditiile pentru a intra in CCC1, fie ca intra sau nu o luna in CCC1, atunci dvs. trebuie sa reluati activitatea cu data de 17 august.

4. - Cu data reluarii activitatii (17 septembrie sau 17 august) puteti prezenta angajatorului o adeverinta de la medicul de familie care sa confirme ca sunteti gravida.
- Tot cu aceeasi data puteti prezenta certificat medical.

5. Apoi, pentru a beneficia de CCC2, procedati la fel cum ati procedat cand ati intrat in CCC1.
Imi cer scuze pt literele mari. sotul meu nu poate intra in concediu iar eu nu pot sa ma intorc la munca in primul rand ca am o sarcina cu risc si in al doilea rand angajatorul nici nu vrea sa auda asta. as dori sa intru in concediu medical si apoi in concediu prenatal. cum procedez in acest caz, tinand cont ca sotul nu poate ramane acasa o luna cu cel min. va multumesc din suflet pt ajutor. prin absurd daca m-as intoarce la munca as sta cam 2 luni si apoi as intra in prenatal si angajatorul clar nu vrea asa ceva.
1. - Nu ati precizat ce inseamna ca sotul "nu poate intra in CCC".
- Este vorba daca indeplineste conditiile sau nu, chiar daca nu vrea sa intre o luna in CCC.
- Daca nu indeplineste conditiile atunci reluati activitatea pe 17 septembrie.
- Daca indeplinenste conditiile atnci nreluati activitatea pe 17 august.

2. - Indiferent cand reluati activitatea faceti cum v-am spus in raspunsul precedent.
- In ziua in care trebuie sa reluati activitatea prezentati si certificat de concediu medical.
- Nu conteaza ca vrea sau nu vrea angajatorul dvs.
- Sanatatea dvs. si a fatului este mai importanat decat vrerea angajatorului.
- Angajatorul trebuie sa se supuna legilor, nu poftelor lui.

3. - Eu am spus sa nu scrieti exclusiv (numai) cu litere mari.
- Puteti scrie cu litera mare la inceput de propozitie, de paragraf etc. (asa cum scriu eu).
Va multumesc din suflet pentru raspuns, mi-ati dat un curaj si o incredere in mine si in legi cum nu aveam.
Sotul nu poate sta acasa nu pt ca nu indeplineste conditiile ci pt ca nu-i permite serviciul.
In acest caz el trebuie sa faca o declaratie precum nu isi ia concediu sa stea acasa cu cel mic sau pur si simplu nu sta?
in acest caz eu trebuie sa imi iau concediu medical incepand cu data de 17 august adica cu o luna inainte ca cel mic sa faca 2 ani.
Chiar daca intru in concediu medical din 17 august trebuie sa fac si cerere de anulare a supsendarii contractului de munca sau nu mai fac acest lucru?
1. - Faceti cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii cu data de 17 august.
- Apoi trebuie sa reluati activitatea daca nu intrati in concediu medical.

2. - Timp de 6 luni de a data revenirii din CCC nu va poate concedia.
- De asemenea nu va poate concedia nici in timp ce sunteti gravida sau in concediu medical.

3. Chiar daca sotul anunta sau nu ca renunta a acea luna de CCC dvs. nu veti primi indemnizatie pentru ultima luna de CCC.