Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contabilitate

Buna. Am facut de curand un pfa si as vrea sa stiu cum sa imi tin contabilitatea. Vreau sa imi deschid un salon de cosmetica si nu stiu absolt nimic despre administrarea unei firme.Am foarte mare nevoie de ajutor. Va multumesc.
Daca v-ati inregistrat ca pfa, trebuie sa stiti, in primul rand, ca nu detineti o firma, in sensul legii 31/1990.Consultati OUG 44/2008.
Art. 48 din Codul Fiscal:

(8) Contribuabilii care obtin venituri din activitati independente sunt obligati sa organizeze si sa conduca contabilitate în partida simpla, cu respectarea reglementarilor în vigoare privind evidenta contabila, si sa completeze Registrul-jurnal de încasari si plati, Registrul-inventar si alte documente contabile prevazute de legislatia în materie.

(9) În Registrul-inventar se trec toate bunurile si drepturile aferente desfasurarii activitatii.

Contabilitatea se tine in partida simpla....=D>
Daca dati o cautare pe net :rtfm: gasiti foarte multe informatii in legatura cu PFA.

Va doresc mult succes! :luck:
Persoanele fizice autorizate isi tin contabilitatea in partida simpla si trebuie sa completeze registrul jurnal de incasari si plati si registrul inventar.Aceste registre sunt tipizate si pot fi gasite la orice papetarie .:thumbup: