Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim 900 lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim 900 lei

Buna ziua!
Conf. HG 871/2013 pt pers. bugetar, nivelul sariului de baza, potrivit incadrarii trebuie sa fie de 900 lei de la 1.07.2014. Avem un caz: o persoana cu o vechime de peste 10 ani, are sal. de 852+10%=937 lei conf. Legii-cadru 284...iar un debutant (fara nici o zi lucrata) incepand cu 1.07.2014, trebuie sa-l angajam cu 900 lei. Va rog sa-mi raspundeti: prima persoana beneficiaza de majorarea salariului de la 852 la 900 lei??
Peste 3 ani debutantul va trece in transa urmatoare de vechime si i se va adauga 3 x 2,5%...adica, va ajunge la sal de 968 lei, mai mare decat al celui cu vechime mai mare in munca.
Va multumesc!
Art.160 C.mun.prevede : Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Art. 2 din HG 871/2013 . - Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

Prin urmare, nivelul salariului de baza va trebui sa fie de minim 900 lei, incepand cu 01.07.2014.