avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim 900 lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim 900 lei

Buna ziua!
Conf. HG 871/2013 pt pers. bugetar, nivelul sariului de baza, potrivit incadrarii trebuie sa fie de 900 lei de la 1.07.2014. Avem un caz: o persoana cu o vechime de peste 10 ani, are sal. de 852+10%=937 lei conf. Legii-cadru 284...iar un debutant (fara nici o zi lucrata) incepand cu 1.07.2014, trebuie sa-l angajam cu 900 lei. Va rog sa-mi raspundeti: prima persoana beneficiaza de majorarea salariului de la 852 la 900 lei??
Peste 3 ani debutantul va trece in transa urmatoare de vechime si i se va adauga 3 x 2,5%...adica, va ajunge la sal de 968 lei, mai mare decat al celui cu vechime mai mare in munca.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:51, 7 Iulie 2014
Art.160 C.mun.prevede : Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Art. 2 din HG 871/2013 . - Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

Prin urmare, nivelul salariului de baza va trebui sa fie de minim 900 lei, incepand cu 01.07.2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul de baza germi germi Lucrez in sistemul bugetar si am salariul de incadrare pe studii superioare de 900 ,cu sporul de vechime de 15% inclus . Este corect ? Ocolega care s-a ... (vezi toată discuția)
Incadrare salar vioreleugen1 vioreleugen1 Am 25 ani vechime munca , sunt bibliotecar si am urmatoarea neclaritate : pe statul de plata imi apar urmataoarele - salar de baza ( incadrare ) 861 lei + ... (vezi toată discuția)
Care este salariul de baza minim brut pe tara ? oanaportar oanaportar - in speta, la institutia publica la care ma refer, salariul brut cuprinde: salariul de baza, care include sporul de vechime, + sporul de conditii ... (vezi toată discuția)