Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare salar

Am 25 ani vechime munca , sunt bibliotecar si am urmatoarea neclaritate : pe statul de plata imi apar urmataoarele - salar de baza ( incadrare ) 861 lei + sporuri permanente 344 lei , total venit brut realizat 1205 lei . Stiu ca salarul minim pe tara este 900 lei .Vreau sa stiu pana la urma cum se calculeaza salarul ?
Potrivit art.2 din HG 871/2013, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

In acest caz, salariul dvs de baza ar trebui sa fie 900 lei la care se adauga sporurile.
Multumesc pentru raspuns , dar atunci am dilema urmatoare , daca este 900 lei minim si eu sunt incadrat la treapta maxima , acest salar nu trebuie facut dupa anumiti coeficienti ? 900 lei reprezinta salarul unui debutant
Coeficientii de ierarhizare prevazuti de Legea nr.284/2010 nu se aplica inca.
Pana acum am priceput , dar totusi cum se calculeaza concret salarul in cazul acesta ? Mai ales ca in urma unui control al Curtii de conturi , in cadrul procesului cu imputarea unui drept prevazut , instanta de judecata s-a pronuntat ca incepand cu 2011 salarul se calculeaza conform Legii 284 / 2010 .