avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare salar

Am 25 ani vechime munca , sunt bibliotecar si am urmatoarea neclaritate : pe statul de plata imi apar urmataoarele - salar de baza ( incadrare ) 861 lei + sporuri permanente 344 lei , total venit brut realizat 1205 lei . Stiu ca salarul minim pe tara este 900 lei .Vreau sa stiu pana la urma cum se calculeaza salarul ?
Cel mai recent răspuns: vioreleugen1 , utilizator 19:34, 3 Septembrie 2014
Potrivit art.2 din HG 871/2013, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

In acest caz, salariul dvs de baza ar trebui sa fie 900 lei la care se adauga sporurile.
Multumesc pentru raspuns , dar atunci am dilema urmatoare , daca este 900 lei minim si eu sunt incadrat la treapta maxima , acest salar nu trebuie facut dupa anumiti coeficienti ? 900 lei reprezinta salarul unui debutant
Coeficientii de ierarhizare prevazuti de Legea nr.284/2010 nu se aplica inca.
Pana acum am priceput , dar totusi cum se calculeaza concret salarul in cazul acesta ? Mai ales ca in urma unui control al Curtii de conturi , in cadrul procesului cu imputarea unui drept prevazut , instanta de judecata s-a pronuntat ca incepand cu 2011 salarul se calculeaza conform Legii 284 / 2010 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim pe economie 2014 BALOSINRODICA BALOSINRODICA Buna ziua. Va rog sa mi spuneti daca la institutiile publice sporul de vechime este inclus in salariul minim pe economie sau nu. In OG 103/2013 la Art.1. - ... (vezi toată discuția)
Salariu minim 900 lei crmnradu crmnradu Buna ziua! Conf. HG 871/2013 pt pers. bugetar, nivelul sariului de baza, potrivit incadrarii trebuie sa fie de 900 lei de la 1.07.2014. Avem un caz: o ... (vezi toată discuția)
Hg 871/2013 mancipri mancipri Avand in vedere HG 871/2013 , in cazul bugetarilor, care este punctul 1 de salarizare si ce coeficienti de ierarhizare se aplica in 2014 ? (vezi toată discuția)