Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

cand se poate pensiona o persoana de genul femionin care are 34 ani de cotizatie si din 1 septmbrie 1980 pana in 2001 a lucrat in gr. II de munca - persoana este nascuta in 09.03.1957 si are studii tehnice de scurta durata
vasile_rosu, utilizator
Precizati,luna nasterii si luna din 1980 cand si-a inceput activitatea in grupa II-a.
Finalul activitatii in grupa II a trebuie sa fie 31/03/2001.
data nasterii 09.03.1957; data prezentarii la opost 01.09.1980
Daca anii de grupa(20)sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(3 luni/an).
O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
60 de ani si 8 luni - 4 ani si 6 luni = 56 de ani si 2 luni(09/05/2013) - limita de varsta

Raspunsul de aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

a fost pentru barbat(nascut).
Carp Mircea, utilizator