Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe teren persoane juridice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe teren persoane juridice

In cazul in care o societate este scutita de la plata impozitului pe teren cum se contabilizeaza?
In mod normal, neavand obligatii, nu contabilizeaza.
Simtiti nevoia sa evidentiati obligatia si apoi anularea/stornarea ei?
Cui i-ar folosi acest rulaj?
Daca suma e semnificativa as mentiona-o in Note la bilant si in Raport, ca explicatie la un rezultat foarte favorabil.
Succes!