avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere timp de lucru fara reducere salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere timp de lucru fara reducere salariu

organizatie neguvernamantala privata- decide reducerea normei de lucru pentru angajat la 60% dar doreste mentinerea aceluiasi salariu brut. Este corect conform codului muncii, tinand cont ca este vorba de fonduri private. Va rog sustinere cu articole din legislatie.

ultima data editat de andreeaoradea pe data de Marti, 8 Iulie 2014, 17:46
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:59, 8 Iulie 2014
1. art.162 C.mun.
....
(2) Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.
...

2. In speta, se poate modifica norma de munca cu mentinerea aceluiasi salariu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hg nr. 871 / 2013 mancipri mancipri Conform HG nr. 871 din 14 Noiembrie 2013 –pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, publicata in Monitorul Oficial ... (vezi toată discuția)
Majorare salariu minim pe economie bitzana bitzana Am si eu o intrebare, cand se mareste salariul minim pe economie se mareste si la bugetari...gen Militari, politie, profesori, etc...astept un raspuns. (vezi toată discuția)
Salariu raluk25 raluk25 Buna ziua. Urmeaza sa ma angajez si as vrea sa stiu la ce salariu am dreptul in situatia in care inca nu am terminat facultatea. Am inghetat ultimul an si ... (vezi toată discuția)