Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere timp de lucru fara reducere salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere timp de lucru fara reducere salariu

organizatie neguvernamantala privata- decide reducerea normei de lucru pentru angajat la 60% dar doreste mentinerea aceluiasi salariu brut. Este corect conform codului muncii, tinand cont ca este vorba de fonduri private. Va rog sustinere cu articole din legislatie.

ultima data editat de andreeaoradea pe data de Marti, 8 Iulie 2014, 17:46
1. art.162 C.mun.
....
(2) Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.

2. In speta, se poate modifica norma de munca cu mentinerea aceluiasi salariu.