Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... student- taxa inscriere
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

student- taxa inscriere

va rog sa-mi spuneti , daca o fata de 19 ani se inscrie la o facultate si are un parinte decedat si aduce la dosar o copie legalizata dupa certificatul de deces poate fi scutita de taxa de inscriere si ce pensie de urmas este admisa . va multumesc
Regula este ca sunt scutiti de plata taxei de inscriere candidatii pana in 25 ani, care au ambii parinti decedati sau sunt proveniti din casele de copii.
Sau, sunt copii care au obtinut medalii,distinctii scolare si prin acestea sunt indreptatiti la acea scutire. Acum depinde de politica fiecarei universitati, in speta facultate la care doreste sa acceada candidatul respectiv. Poate, cu titlu de probabilitate, sa fie scutit copilul -pentru ca indiferent de varsta, pentru un parinte e copil si la 19 ani- care face dovada ca are o situatie materiala precara si nu poate suporta plata taxei de inscriere.Va doresc succes.Interesati-va la universitatea vizata, veti primi lamuriri cu siguranta.