Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiuni fizice, consecinte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiuni fizice, consecinte

ce masuri legale sunt posibile pt o agresare fizica unei pers de catre alta persoana
de la amenda penala pana la inchisoare... daca intervine impacarea partilor, nu se alege decat cu o eventuala obligatie de despagubire materiala
o reclamatie la politie are ca efect o amenda penala?
o reclamatie la politie are ca efect fie NUP, fie trimiterea dosarului in instanta, depinde de cat de sustinuta este reclamatia, ce in penal se numeste plangere
sa inteleg ca trebuie specificat plangere penala nu reclamatie, la politie? si pt plangere penala ce este necesar? poze? martori?
orice dovada care e pertinenta, inclusiv certificat medicolegal... da, trebuie si poze si martori, dar trebuie si certificat medicolegal