Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Loviri si alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Loviri si alte violente

Buna ziua, acum cateva zile am fost agresat in trafic de catre persoana din dreapta soferului (o femeie) , am apelat 112 si m-au indrumat catre cea mai apropiata sectie unde am depus plangere penala impotriva acesteia, am depus o plangere si la politia rutiera deoarece soferul a incercat sa ma loveasca cu masina si chiar m-a atins cu portiera, fara sa ma raneasca, am mers la IML sa scot certificat medico legal pentru ca m-am ales cu unele zgarieturi (probabil de la unghii). In intersectia respectiva sunt camere de supravegheat ale primariei sectorului 1 si capitalei si am apucat sa fac poza la cateva numere de inmatriculare, inclusiv al autorilor.
Sunt sanse ca acest dosar sa ajunga in instanta ? Ce trebuie sa fac sa ma asigur ca acest dosar este luat in serios si sa nu ma trezesc peste 2-3 luni cu ordonante de NUP ?

Am tot citit si am vazut ca majoritatea dosarelor pentru loviri si alte violente primesc NUP deoarece persoanele nu reprezinta un pericol social dar eu vad ca legea incrimineaza destul de clar lucrul acesta.
henton, utilizator
NUP nu se mai dispune de la 01.02.2014, in rest ati procedat corect.
Ar fi bine daca ati avea si martori la agresiune.
Incidentul s-a intamplat la semafor unde erau mai multe masini oprite, am facut poza la numerele lor si le-am adaugat in declaratie ... acum daca politia ii va gasi si ei vor vrea sa spuna ce s-a intamplat... si mai sunt si camerele din intersectie...

Multumesc de raspuns!

Da, este foarte bine cum ati procedat, o sa ii citeze politia in calitatea de martori.
A iesit certificatul medico-legal
Numitul x prezinta leziuni traumatice care s-au putut produce prin zgariere.
Pot data din 07.04
Nu necesita zile de ingrijiri medicale.

Se incadreaza in art 193 punctul 2 ?
henton, utilizator
Nu, la alin.1 daca nu sunt zile de ingrijiri medicale.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.