avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Declaratie pasaport si procura trecere frontiera minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Declaratie pasaport si procura trecere frontiera minor

Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti in leg cu urmatoarea problema:
Vreau sa plec in Spania cu fiul meu minor, la tatal sau care lucreaza acolo. Nu sunt casatorita cu tatal, copilul este pe numele lui. Trebuie sa-i fac pasaport copilului, si am inteles ca am nevoie de
1. Declartia tatalui ca este de acord pt. pasaport
2. Declaratia tatalui pt. trecerea froniereea, acordul lui
Unde poate aface el aceste declaratii?
Cum mi le trimite mie?
Eu le traduc si legalizez aici? sau le poate traduce el direct de acolo?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:22, 9 Iulie 2014
Declaratiile trebuie facute de tata in fata unui notar.
Daca el se afla in strainatate, le poate face acolo, in limba tarii unde se afla, vi le transmite dvs., in original, urmand sa faceti la un notar roman atat traducerea documentelor respective cat si legalizarea acestora, pentru a fi valabile atat la Serviciul " Pasapoarte" cat si la granita, cand parasiti Romania, impreuna cu minorul.
si apostila de la Haga i-o pune notarul dein Spania? Sau o pun eu aici la legalizare?
Apositila se pune de catre notarul din Spania, dvs, aici doar le traduceti si legalizati.
va multumesc frumos!
Pentru tarile din uniune nu mai e nevoie de apostila.

Alte discuții în legătură

Procura copil minor Corinas Corinas Buna ziua, Sunt divortata si am un baiat minor in varsta de 16 ani si as vrea sa ies cu el din tara. Tatal lui locuieste in Spania...va rog sa-mi spuneti de ... (vezi toată discuția)
Rugaminte - pasaport minor si calatorie in strainatate lienuta lienuta Ce formular trebuie completat in Romania la notar de catre parintele aflat in Romania ([prin care ii cere acordul celuilat parinte aflat in Franta]) de a iesi ... (vezi toată discuția)
Pasaport minori maddallina_ maddallina_ buna ziua, am doi copii, unul de 3 ani si jumatate, iar celalalt de 10 luni. Sotul este plecat in Belgia si vreau sa merg cu copii la el. Pentru pasapoartele ... (vezi toată discuția)