Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Declaratie pasaport si procura trecere frontiera minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Declaratie pasaport si procura trecere frontiera minor

Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti in leg cu urmatoarea problema:
Vreau sa plec in Spania cu fiul meu minor, la tatal sau care lucreaza acolo. Nu sunt casatorita cu tatal, copilul este pe numele lui. Trebuie sa-i fac pasaport copilului, si am inteles ca am nevoie de
1. Declartia tatalui ca este de acord pt. pasaport
2. Declaratia tatalui pt. trecerea froniereea, acordul lui
Unde poate aface el aceste declaratii?
Cum mi le trimite mie?
Eu le traduc si legalizez aici? sau le poate traduce el direct de acolo?
va multumesc!
Declaratiile trebuie facute de tata in fata unui notar.
Daca el se afla in strainatate, le poate face acolo, in limba tarii unde se afla, vi le transmite dvs., in original, urmand sa faceti la un notar roman atat traducerea documentelor respective cat si legalizarea acestora, pentru a fi valabile atat la Serviciul " Pasapoarte" cat si la granita, cand parasiti Romania, impreuna cu minorul.
si apostila de la Haga i-o pune notarul dein Spania? Sau o pun eu aici la legalizare?
Apositila se pune de catre notarul din Spania, dvs, aici doar le traduceti si legalizati.
va multumesc frumos!
Pentru tarile din uniune nu mai e nevoie de apostila.