Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordare prioritate pietoni-permis retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordare prioritate pietoni-permis retinut

Buna seara!
In cursul zilei de astazi in timp ce ma deplasam cu masina de serviciu catre sediul firmei la una din trecerile de pietoni pe banda opusa benzii mele de circulatie un grup de 3 persoane au pus piciorul pe trecere chiar cand eu eram cu masina deja pe zebra,moment in care am fost oprit de catre un echipaj care se afla in zona si mi-a fost retinut permisul.
Mentionez ca nu am semnat procesul verbal deoarece am considerat ca ceea ce s-intamplat nu este corect,acum as dori sa stiu ce sanse am daca fac contestatie.
Va multumesc anticipat!!M
Din punct de vedere juridic nu are relevanta faptul ca nu ati semnat procesul verbal,puteati sa-l semnati si sa solicitati sa se consemneze la rubrica obiectiuni varianta dvs.Conteaza mai putin daca aveti sau nu sanse ,daca formulati contestatie aveti posibilitatea ca pt o perioada de la cateva luni la un an sau chiar mai mult sa puteti conduce.In functie de modul de intocmire al pv,daca fapta a fost inregistrata video,de un martor binevoitor puteti avea si sanse de casti.Succes.
Am formulat urmatoarea contestatie "Domnule Presedinte,
Subsemnatul xxx ,domiciliat in Giurgiu,str.XXX Jud.Giurgiu formulez prezenta:

PLANGERE CONTRAVENTIONALA
6711697,din data de 09.07.2014 emis de IPj GIURGIU,prin care am fost sanctionat cu suspendarea exercitatii dreptului de a conduce pe o perioada de 30 de zile,amenda contraventionala in cuantum de 360 lei si 4 puncte de penalizare in baza art.135/H din H.G.139/2006,art.100/3/b din O.U.G.195/2002
In fapt,la data de 09.07.2014 ma deplasam cu autoturismul marca Peugeot cu numarul de inmatriculare GR 05 XXX pe soseaua Mihai Viteazul,in directia Spital dinspre Autogara in vecinatatea percului Mihai Viteazul am fost oprit de organele de politie.Agentul constatator mi-a cerut actele pentru verificare si s-a intors la autoturismul de politie.Dupa ce a stat o perioada inauntru,mi-a cerut sa semnez un process verbal.I-am solicitat sa imi aduca la cunostinta mentiunile din procesul verbal si regulile de circulatie pe care le-am incalcat.
Agentul mi-a adus la cunostinta ca nu am acordat prioritate pietonilor aflati in trecere pe trecerea de pietoni.
Arat faptul ca pot dovedi ca nu se afla in traversare pe niciuna dintre benzile mele de sens nici un pieton.Mai mult decat atat,pot dovedi cu martori ca eu circulam pe banda a2a sensului de mers(langa bordura) si nu am pus in pericol viata niciunei persoane aflata pe trecerea de pietoni deoarece nici un pieton nu era aflat in trecere,nici macar venind din sensul opus de mers.
Mai arat faptul ca pe sensul opus de mers,se afla o persoana care intentiona sa traverseze dar nu se angajase in traversare dar acea persoana urma sa traverseze primele doua benzi ale sensului opus mie si abia dupa aceea sa traverseze cele doua benzi ale sensului in care ma deplasam eu.
Am incercat sa ii explic agentului constatator ca nu am savarsit nici o fapta contraventionala si ca nu sunt de accord cu cele consemnate de acesta in procesul verbal deoarece circulam pe banda a 2 a a sensului iar pietonii nu s-au asigurat in sensul in care acestia nu se aflau pe sensul meu de mers(niciuna dintre cele 2 benzi).
Dupa intocmirea procesului verbal de contraventie agentul constatator nu a consemnat cele invederate de mine.
Arat faptul ca nu am fost de accord cu cele sustinute si nu am savarsit nici o contraventie deoarece pietonii nu se aflau pe niciuna dintre benzile soselei,mai ales pe benzile sensului meu de mers si nu trebuia sa le accord prioritate.
Doresc sa mentionez ca in opinia mea nu sunt indeplinite conditiile de forma ale procesului verbal prin umare il consider netemeinic si nelegal.
Mentionez ca temeiurile legale pentru care am fost sanctionat nu corespund prevederilor legale invocate in procesul verbal astfel incat consider ca acest process verbal este intocmit nelegal.
Fata de cele de mai sus solicit anularea procesului verbal deoarece consider ca acesta a fost intocmit netemeinic si nelegal
In drept: Invoc prevederile O.G. 2/2001 actualizata; O.U.G. 195/2002 republicata;
Probe: inscrisuri,martori.
Depun prezenta in 2 exemplare unul pentru comunicare.

Contestator,

Domnului Presedinte al Judecatoriei Giurgiu.
"
Banda de langa bordura este banda 1 iar cea de la ax 2 sau 3. Conform art 135 lit h din Regulament, nu erati obligat sa acordati prioritate de trecere pietonilor angajati in traversare care inca nu ajunsesera pe sensul dv de deplasare.

Art. 135. – Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

Nu prea aveti mari sanse de izbanda decat daca aveti o inregistrare sau martori care sa confirme cele sustinute de dvs. Nu stiu cum puteti demonstra ca pietonii se aflau pe sensul celalalt.
Acum asta este, poate reusiti iar daca nu, 30 de zile suspendat, dar pe viitor va recomand sa va cumparati o camera de trafic care se fixeaza pe parbriz al carei cost este sub 200 ron. Sigur , exista si camere cu GPS HD etc care pot ajunge si la 800 ron. O astfel de inregistrare va scuteste de dureri de cap si sigur le va provoca dureri politistilor care comit abuzuri.
Qubik, utilizator
Zerocool90 a scris:

Probe: inscrisuri,martori.

Trebuia să anexați înscrisurile în dublu exemplar, iar pe fiecare pagină trebuia să scrieți ”conform cu originalul” și să semnați. Din cuprinsul plângerii nu rezultă că ați fi anexat înscrisurile. De asemenea, trebuia să precizați numele martorilor și domiciliul acestora.

Probabil că ați trimis deja plângerea, însă veți primi o adresă de la instanță prin care vi se va cere ca, într-un anumit termen și sub sancțiunea anulării plângerii, să precizați numele și domiciliul martorilor și să depuneți înscrisurile.
Am anexat inscrisurile in 2 exemplare fiecare...