Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere permis de conducere pentru acordare de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere permis de conducere pentru acordare de prioritate si trecere dupa eliberarea benzii de mers

Fapta incriminata de agentul de circulatie cu amenda si suspendare de carnet este
urmatoarea . virare la dreapta in intersectie semaforizata cu doua benzi.
Am virat la dreapta... am oprit am aocrdat prioritate pietonilor care traversau
cel doua benzi ale directiei de mers ! Fapt relatat de agent dupa oprirre .
Cind cele doua benzi (ambele) nu mai existau pietoni pe banda a doua un pieton
venind de pe celalalt sens de mers tot de doua benzi a facut un pas pe trecerea
de pietoni a sensuli meu de mers.
Intre masina mea si pieton era o banda de mers (a doua). Avind drum liber si
ne incomodind pe nimeni am tercut trecerea...
Agentul care astepta citiva zeci de metri pe sensul de mers mai in aval ma
oprit a reprodus comportmentul meu de acordare de prioritate pietonilor de
pe sens pina la eliberarea ei.

De ce nu ati acordat si pietonului care urma sa treaca prin fata masinii ?
Simplu pentru ca am oprit, am acordat prioritate, cind am vazut banda libera am
pornit si am continuat drumul.

Sincer cred ca ma procedat cu buna credinta in acordarea de prioritate. Am
astptat eliberarea benzii si am traversat. Distanta fata de pietonii care
tocmai se apropiau de sensul meu de mers erau la o banda de mers diatanta.
Am pornit penru a degaja intersectia.

Agentul a remarcat comportamentul corect de acordare a prioritatii dar cred
ca actionat cu rea credinta intucit interesul era asupra includerii comportamentului
in contraventie si nu asupra pericolului sau comportamentului in trafic.

Am vazut pe forum ca legea este vaga. Cred ca datoria agentului era mai degraba
sa sanctioneze comportamente si nu lacune de precizare a pericolului dat fiind
acordarea de prioritate pietonlor angajati pe trecree in banda in prima faza.

Am cerut ca se precizeze in PV ca am acordat prioritate si apoi cind am avut drum liber am traversat trecrea . Obiectia a fost consemnata in PV.

Intrebare:
In veredrea corectarii reglementarii si a apararii comportamentelor responsabile
de acordare de prioritate a soferrilor si scutirea lor de abuzul agentilor este o cauza care ma tenteaza a o aduce in fata judecatorului conform legii!

Exista astfel de prcendente transate in justitie ?

Eu cred ca am avut un comportament responsabil si precaut acordind prioritate-
deci cu bina credinta.
Agentul nu era interesat de acestu lucru intrucit mi-a relatat comportamentul
in momentul orpriri asupra primei faze a opririi.
Decizia de sanctionare a fost cu rea credinta din start intrucat a fost luata doar
pe ambiguitetea interpretarii legii cu 'sensul de mers' si nu pericolul comportamentului rea la soferului.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

II
Impotriva PV ,in termen de 15 zile puteti formula contestatie la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
In sustinerea contestatiei ,aveti dreptul sa invocati orice aspect prevazut de lege
Parerea mea este ca trebuia sa asteptati sa treaca toti pietonii angajati in traversare atata timp cat se aflau pe trecerea de pietoni, indiferent ca se aflau pe banda 1 sau 2 in sensul dvs de mers!
Insa daca ati procedat corect sau nu veti afla in instanta , cu conditia sa depuneti contestatie la procesul verbal de sanctionare contraventionala!
Succes!
majoritatea procedam la fel, avem banda libera in fata trecem, nu asteptam sa traverseze pietonul tot sensul de mers,daca mai sunt si 3 benzi pe sens, nici atat, dar asta nu inseamna ca e si corect..
depuneti contestatie, daca credeti de cuviinta