Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Raspuns la S C R I S O A R E catre Presedinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Raspuns la S C R I S O A R E catre Presedinte Asociatie / Comitet Executiv

Buna ziua, am o intrebare , si anume:
Am facut o scrisoare catre Asociatia de Propietari la imobilul in care locuiesc si sunt propietar, in cat timp trebuie sa mi se raspunda la scrisoarea inmanata Presedintelui si inregistrata cu nr. de intrare ?

Va detaliez scrisoarea:

Catre
Presedinte Asociatie Propietari / Comitet Executiv / Cenzor
Bloc 71 din Bld. Ceahlaul Nr.25
( emis in 2 ex. )

Subsemnatul Ion Marian propietar ap. 61 din scara 5 bloc 71 va rog respectuos sa imi prezentati in scris cu nr de inregistrare si semnaturile celor enumerati mai jos, situatiile urmatoare:

Presedinte / Comitet Executiv:
1. Daca s-au intocmit dosarele pentru restatierii de la apartamentele urmatoare si actionarea in judecata a acestora,

Ap 18 / Ap 19 / Ap 22 / Ap 30 / Ap 31 / Ap 38 / Ap 42 / Ap 54 / Ap 65 / Ap 74

 Mentionez ca, Adunarea Generala bloc 71 a hotarat si este consemnat in caietul de proces verbal, urmatoarele:
 Apartamentele care depasesc 3 luni la neplata intretineri sau figureaza cu suma de 1500 ron sa fie actionati in judecata.
 Apartamentele mai sus mentionate sunt cu depasiri de 3 luni de neplata sau sunt cu sume restante de peste 1500 ron.
2. Ce hatarari prin voturi si consemnate in caiet sau luat de catre Comitet Executiv.
3. Ce masura s-a luat la Ap. 6 in legatura cu consumul de apa.

Cenzor:
1. Situatia soldurilor furnizorilor,

 Apa Nova
 Radet
 Urban

2. De ce se intarzie afisarea la avizier a listelor de plata.
3. Cat dureaza verificarea dosarului cu cotele de intretinere si sumele aferente acestora.

Mentiune:
1. Incepand din 01.07.2014 daca la Adunarile Generale sau la intalnirile Comitetului Executiv se mai aud tipete sau urlete pe scara 5 al imobilului bloc 71 sunt nevoit sa apelaz la Drepturile Omului si Organelor de Politie.
2. Nu ne puteti obliga ca si Comitet Executiv pe ceilalti propietari sa suportam cheltuielile la furnizori si sa tinem in spate pe propietarii rai platnici / restantierii din bloc. Eu propietar Ap. 61 in 25 de ani nu am fost restant nici macar o singura data, ca si multi altii din acest imobil, va rog sa luati masuri in acest sens.

Va rog sa luati in calcul urmatoarele:
1. art 10 din Legea nr 230/2007
2. art 32 din Legea nr 230/2007 (2)
3. art 56 din Legea nr 230/2007
 Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar dupa caz, in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Multumesc! DATA:
Marian Ion 03 Iulie 2014

PS. Presedintele a spus ca in termen de 30 zile o sa imi raspunda la scrisoare, este termenul legal sau nu ?

Multumesc!
Da, este un termen legal si rezonabil.
Rezonabil poate fi 7 - 10 zile nu 30 de zile.
Multumesc pentru raspuns!
Dom' Marian, pai daca stiati raspunsul, de ce mai intrebati in forum?
Nu confundati situatiile cand presedintele trebuie sa raspunda punctual la 1-2 neclaritati pe care un proprietar le are fata de sumele inscrise in lista de plata, cu raspunsurile pe care doriti sa le aflati, in situatia prezentata!
Acolo la dvs. cam bate un vant de schimbari radicale. Poate va implicati in conducerea as. prop. si o sa ajungeti la sursa raspunsurilor mai usor.
Succes!