Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie fara presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie fara presedinte

Buna,

asociatia de proprietari in blocul nostru a fost infiintata in 2001. de atunci cei care apareau trecuti ca membrii ai comisiei de cenzori au vandut ap din bloc si s-au mutat ... nu s-au facut sedinte pt inlocuirea lor. intre timp si presedintele asociatiei a demisionat din aceasta functie. persoana trecuta in statut ca administrator se considera un simplu casier .... raspundere la care a renuntat in favoare unei alte persoane care a preluat atributiile de "administrator" fara a avea studiile necesar ept aceasta functie (fara atestat).
intrebarea mea este ce putem face pt a avea o asociatie de proprietari functionala si legala in conditiile in care nimeni nu doreste sa isi asume raspunderea de a deveni presedintele asociatiei sau administrator al asociatiei?
~ Conținut șters la cerere ~
Convocati AG in care sa va alegeti comitetul executiv si presedintele, precum si comisia de cenzori.
Studiati Legea 230/2007 si HG. 1588/2007 care va vor lamuri cum trebuie sa stea lucrurile intr-o asociatie de proprietari functionala.
Documentatia o gasiti in topicul din fruntea acestei sectiuni "Documentatie specifica....."
elga50, moderator