Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fără conducere în asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fără conducere în asociație

Situația noastră este ca președintele AP a murit. Vicepreședintele s-a mutat la fiul lui în alt oras , dar are încă apartamentul în bloc, si nu mai poate face treaba. Pana acum conducerea AP sa făcut pe gratis prin rotatie. Eu sunt secretarul, și pana acum nu am reușit sa alegem președinte căci tineretul nu mai face munca voluntară. Nici sa ude florile în fața blocului. Fiind o asociație mica nu merita sa plătim pt funcții care sunt obligatriu. Numai cenzorul primește bani, care ne face și contabilitatea odată pe an. Toate utilitățile se plătesc individual catre furnizor. În AP plătim numai reparațiile și iluminatul scării +CENZOR. Pentru dizolvarea AP este nevoie 2/3 dintre membri, dar mulți sunt plecați în străinetate. La AG nu vin, nici 40 la suta dintre membri. Nu mai avem membru de comisie. Nimeni nu acceptă nici o functie în AP. La o ședință s-a discutat și de un salariu pt președinte dar două scări s-au opus. Putem cumva să excludem scarile respectiva din AP ? Fără conducere putem continua? Cine poate începe dizolvarea, Cum reușim să strângem 2/3 semnături? Se poate cere instanței să cheme prin citație membrii care nu semnează dizolvarea AP? Căci unii nici dizolvarea și nici funcție nu vor. Mulțumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este de preferat sa demarati procedura de dizolvare a asociatiei de proprietari,pentru ca la un moment dat vor incepe problemele la partea comuna imobil si fara asociatie,locatarii nu se vor obosi sa se implice in solutionare
Parcurgeti procedura legal prevazuta,convocati adunarea generala,vedeti daca se obtine cvorumul
Daca nu se obtine cvorumul,in termen de 10 zile convocati adunare extraordinra ocazie cu care puteti hotari decizii/masuri strict cu cati membrii proprietari participa
Nu aveti temei legal sa excludeti scarile din asociatia de proprietari
Pentru a afla exact drepturi,obligatii,limite de competenta parcurgeti dispozitiile L nr 230/2007 actualizata si HG nr 1588/2007
Nu este necesar sa va adresati instantei de judecata pentru citare locatari care nu dau acordul pentru dizolvare asociatieid e proprietari
Vedeti ca la nivelul priomariei locale exista serviciul de sprijinire si indrumarea asociatii de proprietari-contactati serviciul care poate sa va acorde asistenta sa depasiti situatia de momment
Suuces !
S-a convocat AG acum 3 luni si un AG cam o luna, dar nimeni nu accepta nici o functie. Nu putem forta pe nimeni. Dispozitiile L nr 230/2007 actualizata si HG nr 1588/2007 nu se refera la cazuri in care o asociatie ramane fara conducere, sau numai eu nu am gasit? Ca secretar ce sa mai fac singur? o sa depun si eu demisia. Cate AG trebuie convocat si pana cand ca sa accepta cineva conducerea. Nu mai preiau bani de la locatari. Ce sa facem, sa ne ajuta cineva.
Ne trebuie un presedinte si macar o persoana in comitetul executiv ca sa functionam legal? Dar daca aceste persoane nu sunt cum procedam?
Va multumesc