Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptia unui copil din relatie extraconjugala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptia unui copil din relatie extraconjugala

Sunt intr-o situatie putin mai delicata.
Dintr-o relatie extraconjugala cu o minora a rezultat o sarcina, iar la momentul asta, impreuna cu sotia mea dorim sa adoptam copilul rezultat in urma acestei situatii. Mama naturala a copilului, dar si parintii ei sunt de acord . Ce putem face inaceasta situatie?
Multumesc!
Il veti recunoaste la nastere, iar la ceva timp, sotia dvs il va adopta cu acordul mamei naturale.
Pana la adoptie, puteti cere ca nou nascutul sa aiba locuinta la dvs.
Ar trebui sa asteptati ca fata sa atinga varsta majoratului

gi-jane2, moderator
Asa ar fi bine, insa, vroiam sa avem o siguranta ca pana la varsta majoratului mama naturala a copilului nu se razgandeste.
Cati ani are ?