avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptia unui copil din relatie extraconjugala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptia unui copil din relatie extraconjugala

Sunt intr-o situatie putin mai delicata.
Dintr-o relatie extraconjugala cu o minora a rezultat o sarcina, iar la momentul asta, impreuna cu sotia mea dorim sa adoptam copilul rezultat in urma acestei situatii. Mama naturala a copilului, dar si parintii ei sunt de acord . Ce putem face inaceasta situatie?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:03, 10 Iulie 2014
Il veti recunoaste la nastere, iar la ceva timp, sotia dvs il va adopta cu acordul mamei naturale.
Pana la adoptie, puteti cere ca nou nascutul sa aiba locuinta la dvs.
Ar trebui sa asteptati ca fata sa atinga varsta majoratului

Ultima modificare: Joi, 10 Iulie 2014
gi-jane2, moderator
Asa ar fi bine, insa, vroiam sa avem o siguranta ca pana la varsta majoratului mama naturala a copilului nu se razgandeste.
Cati ani are ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu post natal nou nascut adoptat DaniDana DaniDana Un nou nascut declarat de tatal sau natural ( dintr-o relatie extraconjugala ) este acceptat in familia tatalui ( de sotia acestuia ), cum se poate acorda si ... (vezi toată discuția)
Mama pe certificatul de nastere anonim1975 anonim1975 Buna ziua!Am si eu o intrebare:in situatia in care mama gravida si minora(17 ani si 5 luni) refuza sa fie trecuta pe certificatul de nastere constatator al ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor catre tata - relatie extraconjugala tudorct tudorct Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti ce se intampla in cazul unui proces de incredintare a minorului catre tata. Copilul este rezultatul unei relatii ... (vezi toată discuția)