Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bataie de joc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bataie de joc

Buna ziua,as putea sa dau in judecata o persoana care imi pateaza imaginea? Am fost implicat intr-un scandal cu un telefon furat ,telefonul a fost gasit la o persoana cu care nu am nici o treaba(nu ne cunoastem) ,nu stiu ce sa intamplat mai departe,eu doar am dat o declaratie cum sa intamplat si aia a fost am plecat acasa si nu am mai auzit nimic,in schimb la firma ma vorbeste pe la spate sefii imi rad in nas ,colegii fac glume pe seama mea si nu mi se pare corect sa se intample asa ceva pentru ceva ce nu am facut .
Acea persoana va acuzat in scris de furtul telefonului mai exact va denuntat pe dvs?
Puteti face fie o plangere penala pt denunt calomnios, fie o actiune in instanta civila pt daune aduse imaginii.