Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas... handicap!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas... handicap!

In urma cu ceva timp, am postat o intrebare pe forum. acum am aceeasi problema. Era la un moment dat ideea ca nu putem realiza venituri daca avem pensie de urmas, mai mari de 35% din venitul mediu brut,
Problema mea e urmatoarea: mama si fratele (mama pensionara, fratele cu handicap gradul 1 ) primesc pesie de urmas de la tatal decedat, 75% din valoarea pensiei ce i s-ar fi cuvenit tatalui.
Fratele are si acel ajutor de handicap de 293 de ron, plus indemnizatia pe numele mamei de 600 si ceva de ron.

Pot primi acesti bani..fara sa se bata cap in cap cu pensia de urmas? Adica e valabila legea cu 35% din sal. mediu brut?

Ma gandesc, sa nu li le ceara banutii inapoi.

Va multumesc frumos!!
Ati primit raspunsuri si la aceste intrebari atunci cand le-ati pus. Intrati pe:

www.avocatnet.ro/content/for...