Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

Buna ziua. Ma adresez in numele mamei mele. Ar vrea sa stie exact cand poate iesi la pensie, macar anticipat partial. Are o vechime de 20 de ani- a lucrat ca infirmiera la un spital municipal, apoi la un camin de copii. Are 57 de ani. In aceste conditii de 20 ani vechime si 57 de ani varsta cand poate cere o pensie, acolo, cat de mica . Acum nu are nici un venit, doar eu o mai ajut cucate o farfurie de mancare. Va multumesc pentru rabdarea de a citi mesajul.
Precizati luna si anul nasterii mamei dvs.
Mama s-a nascut in data de 20.04.1957. Va multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru ca are indeplinit stagiul minim de cotizare poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 9 luni, in ianuarie 2018.

3. Pentru a solicita pensie anticipata partiala, la varsta de 55 de ani si 9 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 30 de ani si 9 luni (mama dvs. are numai 20 de ani).

4. - Ar putea incerca sa obtina o pensie de invaliditate, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.
Va multumesc DIN SUFLET pentru lamuriri.