Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale imputernicire
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

imputernicire

Pentru a reprezenta societatea la judecatorie ,ca angajat al societatii, este suficienta o imputernicire data de administratorul societatii sau este nevoie de o imputernicire legalizata?
Este suficienta o imputernicire sub semnatura privata, dar daca nu sunteti consilier juridic si nu aveti nici macar studii juridice, nu veti putea pune concluzii orale la terminarea procesului, astfel ca este bine sa aveti pregatite concluzii scrise ( un fel de sinteza a sustinerilor dvs. in cadrul procesului, in care sa punctati cele mai importante argumente pe care le-ati invocat in favoarea dvs.), si sa le depuneti la ultimul termen de judecata ( cand judecatorul cauzei va da cuvantul partilor pe fondul cauzei).
In ce calitate sa o reprezentati? De consilier juridic? Este suficienta o delegatie data de catre administratorul societatii. O delegatie si nu o imputernicire.
in ce calitate vrei sa reprezinti societatea?
in principiu, da, este suficienta imputernicirea data de administratorul societatii, dar daca nu ai studii juridice(consilier juridic), nu vei putea sa depui concluzii pe fondul cauzei
Alina Tabara, Consilier juridic
In conformitate cu dispozitiile art. 67 Cod. Proc. Civ. partile pot sa-si exercite drepturile procedurale personal sau prin mandatar.
Mandatul de reprezentare poate fi dat si unui angajat ( fara calitate de consilier juridic) sub forma unui inscris sub semnatura legalizata.
In caz contrar, in fata instantei de judecata, se va putea invoca din oficiu sau de catre partea adversa, exceptia lipsei calitatii de reprezentant, asa incat se va pune in discutie calitatea dvs. de a reprezenta societatea.

Daca nu aveti calitatea de avocat sau consilier juridic, astfel cum prevad dispozitiile art. 68 alin.(4) Cod.Proc. Civ, nu veti putea pune concluzii orale.